Jednych paraliżuje odbierając zdolność logicznego myślenia, innym  dostarcza dodatkowego bodźca oraz motywacji. 

Data dodania: 2015-09-12

Wyświetleń: 1340

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stres – wróg czy przyjaciel?

Stres jest jednak naturalną reakcją naszego organizmu na panujące wokół nas warunki, pojawiające się sytuacje. W wyniku stresu przysadka mózgowa wydziela nadmiar hormonu adrenokortykotropowego, pobudzana jest także kora nadnerczy, co bezpośrednio wpływa na podniesienie wydajności naszego organizmu, aby był w stanie odpowiednio przystosować się do zaistniałych warunków.

W przypadku, gdy towarzyszący nam stres wpływa na nas mobilizująco i dopinguje do pokonywania napotkanych przeszkód oraz wyzwań, nie mamy podstaw, aby uważać go zjawisko negatywne. Jednak najczęściej stres, zwłaszcza ten intensywny i długotrwały wyraźnie osłabia nasz system nerwowy, doprowadzając do jego wyczerpania i tym samym rozwoju wielu chorób.

Aby stres nie wpływał destrukcyjnie na nasze życie oraz najbliższe otoczenie, warto poznać kilka sposobów, jak zminimalizować jego niekorzystne skutki.

1. Po pierwsze: pewność siebie. Wiele sytuacji stresowych powstaje w skutek małej wiary we własne możliwości oraz z obawy, iż nie uda nam się osiągnąć celu. Negatywne myślenie często uniemożliwia racjonalną ocenę problemu i zamiast podejmować kroki ku realizacji wyznaczonych zadań, zaczynamy całkowicie tracić poczucie własnej wartości, a towarzyszący temu stres uniemożliwia zwalczenie pojawiających się problemów.

2. Po drugie: skup się na konkretnym zadaniu. Angażowanie się w zbyt wiele zadań na raz często prowadzi do powstania chaosu. W momencie, gdy rozpoczynamy kilka spraw równocześnie, nie jesteśmy w stanie w pełni skupić się na realizacji każdego z nich. Mimo, iż może nam się wydawać, że mamy wystarczającą podzielność uwagi to w pewnym momencie wiele rozpoczętych zadań i brak perspektywy szybkiego zakończenia choć jednego z nich wprawia nas we frustrację i wywołuje duży stres. Warto zatem zaplanować sobie harmonogram prac tak, aby w danym czasie skupić się na jednym zadaniu i wykonać je od początku do końca.

3. Po trzecie: odpoczynek. Jednym z  najczęściej popełnianych błędów jest rezygnowanie z relaksu i odpoczynku na rzecz pracy. Większość z nas zapomina bowiem, iż nie jesteśmy robotami i stara się pracować bez przerw wierząc, iż dzięki temu uzyskamy lepszy i szybszy efekt naszych prac. Rozrywka jest więc bardzo ważnym czynnikiem dla naszego zdrowia psychicznego, gdyż pozwala oderwać się od stresujących czynności i obowiązków, a odpowiednia dawka relaksu sprawi, że ukoimy nerwy oraz nabierzemy dystansu do spraw, które wydają nam się trudne do rozwiązania.

4. Po czwarte: aktywność. Sport to jeden z najlepszych sposobów na rozładowanie wewnętrznego stresu. Aktywność fizyczna podwyższa poziom endorfin potocznie zwanych hormonami szczęścia, dzięki czemu odprężamy zarówno umysł, jak i ciało. Podczas długotrwałej pracy pamiętajmy o robieniu przerw na spacer, krótki jogging, czy lekką gimnastykę.

5. Po piąte: dieta. Osoby zapracowane często zapominają o zbilansowanej diecie, spożywając pokarmy na szybko i nie dbając o ich wartość odżywczą. Jeśli żyjemy w stresie, bardzo ważne jest, aby do swojej diety włączyć jak najwięcej warzyw i owoców, które oprócz dużej dawki witamin i substancji mineralnych, jak magnez, czy potas, witamina C, posiadają również flawonoidy o działaniu uspokajającym. Nie możemy również zapomnieć o produktach zbożowych, bogatych w witaminy z grupy B. Warto też poszukać produktów bogatych w fenyloalaninę, mającą właściwości uspokajające i poprawiające nastrój. Można ją znaleźć w takich produktach, jak mleko, migdały awokado, orzechy ziemne.

Doskonałym sposobem na złagodzenie stresu i tym samym poprawę naszej kondycji psychicznej są suplementy diety. Dzięki zawartym w nich składnikom odżywczym pomagają one zachować równowagę energetyczną naszego organizmu, a także zapobiec osłabieniu fizycznemu i psychicznemu spowodowanego nadmiernym stresem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena