Sozopol to kurort nadmorski położony w południowej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego w odległości 31km od miasta Burgas. Rosnąca liczba turystów z innych krajów europejskich oraz Rosji odkrywa uroki niegdysiejszej wioski rybackiej i zabytkami.

Data dodania: 2015-06-23

Wyświetleń: 1250

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sozopl – bułgarski kurort o wspaniałej historii

Miasto jest przesiąknięte historią i kulturą – stanowi jedną z najstarszych osad Morza Czarnego. Początkowo ta mała wioska rybacka, z czasem stopniowo stała się jednym z największych portów nad Morzem Czarnym, a obecnie także kurortem. Bogata oferta noclegowa w bardzo atrakcyjnych cenach i nowoczesne zaplecze turystyczne sprawia, że liczni turyści decydują się na Sozopol zamiast Złotych Piasków, czy Słonecznego Brzegu. Również za sprawą miejsc opuszczonych, w które obfituje okolica.

Wybrzeże w rejonie miasta jest wysokie i skaliste, a piaszczyste plaże w Sozopolu są dwie. Najlepsza z nich jest położona 6km na południe od Sozopola w ekskluzywnym ośrodku znana jako Dyuni.

XIX-wieczna architektura kamiennych i drewnianych domów na Starym Mieście położonych przy brukowanych uliczkach czyni to miejsce wyjątkowym i niewątpliwie wartym odwiedzenia. Wiele rezydencji stoi opuszczona co dodaje niezapomnianego klimatu wycieczki! Rygorystyczna kontrola budowlana sprawiła, że Stare Miasto utrzymuje swój zabytkowy charakter. Istnieje ponad 45 obiektów do zwiedzenia w Sozopolu i wiele domów pochodzących z okresu Narodowego Odrodzenia. Z okresu renesansu pochodzą dwa zabytkowe kościoły – św. Zosima i Świętej Dziewicy. Jest tu ciekawe Muzeum Archeologiczne i Galeria Sztuki.

Turyści mają do wyboru wiele hoteli i kwater prywatnych, barów, kawiarni i restauracji w trakcie pobytu zarówno w starej, jak i nowej części miasta. Kwatery Sozopol to często oferta luksusowych i komfortowych apartamentów w nowoczesnej dzielnicy miasta, stanowiąca duży wybór pod względem jakości i ceny. Pobyt w okolicznych miastach, takich jak Czernomorec to często tańsza opcja od Sozopolu. Można tu znaleźć także wiele kempingów, z odpowiednim zapleczem usług i umiarkowanymi cenami.

Sozopol proponuje także szeroki wachlarz imprez kulturalnych. Odbywają się tu, zwłaszcza w sezonie letnim, liczne koncerty i festiwale. Zanim więc postanowimy zarezerwować miejsce, w którymś z ośrodków, warto sprawdzić, w jakim okresie odbywają się najciekawsze przedsięwzięcia. Warto również dodać, że okolica obfituje w zapomniane miejsca, jak np. opuszczony szpital.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena