Tradycyjna sauna fińska rozpowszechniona w krajach skandynawskich czy słynna niegdyś łaźnia turecka lub rosyjska bania, zyskały sobie obecnie popularność w całej Europie. Także i w Polsce coraz częściej z kąpieli tego typu korzystają nie tylko sportowcy i nie wyłącznie w ośrodkach odnowy biologicznej, ale również przeciętni Polacy w swoich prywatnych domach.

Data dodania: 2015-06-09

Wyświetleń: 978

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sauna w domu – co trzeba wiedzieć!

Co daje kąpiel w saunie?


 

Najczęściej spotykaną odmianą sauny jest sauna fińska, a kąpiel w niej wielostronnie i pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka. W wyniku skokowych zmian w wymianie ciepła z otoczeniem, rośnie temperatura naszego ciała, a to z kolei oddziałuje korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i krwionośnego, przyspiesza metabolizm, stymuluje pracę gruczołów dokrewnych, w tym przysadki mózgowej.


 

Wszystkie te pozytywne oddziaływania wymagają obecności odpowiednio dobranego wyposażenia, przede wszystkim jego podstawowego składnika, jakim jest piec do sauny. Bez dobrego pieca nie ma dobrej i skutecznej, a przy tym dostarczającej mnóstwa przyjemności, sauny. Kiedyś w saunach palono wyłącznie drewnem, dzisiaj mamy najczęściej elektryczne piece do sauny. Niezależnie od tego jednak, czy wybierzemy tradycyjny piec na drewno, czy elektryczny, zasada kąpieli w saunie pozostaje taka sama – przebywanie na przemian w wysokiej i niskiej temperaturze, ochłodzenie ciała, prysznic i wypoczynek.


 

Piece na drewno i elektryczne


 

W naszym kraju nie mamy tak bogatej i utrwalonej przez wieki tradycji kąpieli w saunie, jak w krajach skandynawskich czy nawet w Rosji. Może dlatego, mimo iż wiele osób decyduje się na tradycyjne opalanie drewnem, to jednak spora część wybiera elektryczne piece do sauny. Poza tym piece na drewno są nieco bardziej uciążliwe w obsłudze. W pomieszczeniu musi być przewód kominowy, drewno trzeba dokładać w trakcie kąpieli, a popiół usuwać.


 

Elektryczny piec do sauny to bez wątpienia większa wygoda, lepsza wydajność, łatwiejszy montaż i obsługa. Współcześnie produkowane piece mają wbudowane nowoczesne systemy pozwalające na utrzymywanie stałej i pożądanej temperatury i wilgotności przez określony czas, umożliwiające stworzenie klimatu właściwego dla sauny fińskiej, parowej, tureckiej, ziołowej, szwedzkiej itd.


 

Jak urządzić saunę?


 

Piec do sauny to oczywiście sprawa podstawowa, jednak nie jedyna, jaką należałoby brać pod uwagę przy urządzaniu przeznaczonego do tych celów pomieszczenia. Przede wszystkim musi tam być doprowadzona zimna i ciepła woda i wykonany odpowiedni i efektywny odpływ. Pomieszczenie powinno mieć zabezpieczoną właściwą wymianę powietrza, w przypadku pieca do sauny na drewno przewód kominowy, a w przypadku elektrycznego bezpieczną instalację elektryczną. Ponieważ niezbędnym etapem całego procesu kąpieli jest zimny prysznic na koniec, powinien znajdować się tutaj natrysk lub wanna.


 

Nie bez znaczenia są dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak rodzaj armatury, na przykład baterii termostatycznej, oświetlenie czy wystrój. Te ostatnie czynniki nie są może najważniejsze, ale odpowiednio dobrane, z pewnością będą sprzyjać autentycznemu odprężeniu i relaksowi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena