Już dziecko to wie, że rośliny potrzebują wody do rozwoju. Istnieją co prawda gatunki, które lepiej wytrzymują dłuższą suszę, niemniej dla zdecydowanej większości regularne podlewanie to istny must have. Najlepiej we własnym ogrodzie zdecydować się na system nawadniający, lecz co jeśli to nie wchodzi w grę. Istnieje prostszy sposób - kupno węża ogrodowego.

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 1086

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie jest to jednak tak łatwe jak się wydaje. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? W sklepach ogrodniczych jest naprawdę spory wybór rozmaitych typów węży. Odznaczają się pięknym i estetycznym wykonaniem, jednakże to nie powinno decydować podczas wyboru. Wąż przede wszystkim musi być wygodny w użyciu i odporny na uszkodzenia, będzie nam przecież służyć przez wiele lat.

Najważniejsze to, aby wąż miał właściwą długość. Powinien sięgać od punktu poboru wody do najbardziej oddalonego krańca ogrodu. Kiedy będziemy obliczali jego długość zwróćmy uwagę na niezbędny zapas (na przykład 2 metry), który będzie potrzebny do omijania przeszkód.

Niezbędna jest optymalna średnica. W ogrodach najczęściej spotykane są węże o średnicy 12,5 mm czy 19 mm. Można też kupić o innej średnicy, a pamiętajmy, że im jest ona większa, tym lepsze będzie ciśnienie wody, czyli bardziej skuteczne podlewanie.

Budowa węża powinna być dostosowana do potrzeb. Najprostsze węże mają jedną lub dwie warstwy tworzywa sztucznego. Bardziej wygodne, bo lekkie i elastyczne są modele wykonane ze sztucznego kauczuku. W ofercie są też węże cztero- i pięciowarstwowe z dodatkowym wzmacniającym oplotem z poliestru. Są dość odporne na uszkodzenia, ponadto nie skręcają się i nie załamują. Mają też długą gwarancję - 15-20 lat. Ważne jest też to, iż tworzywo z którego są wykonane nie zawiera szkodliwych substancji, jak bor czy ołów.

Ostatnim ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest odporność na ciśnienie. Powinniśmy zaznajomić się z taką informacją, która znajduje się na opakowaniu. To ważne, żeby wiedzieć jaka jest wartość ciśnienia roboczego, przy którym praca będzie najbardziej właściwa. Istotne jest także, aby zobaczyć wartość ciśnienia rozrywającego, bo jeśli je przekroczymy wąż może się zniszczyć. Ciśnienie robocze wynosi od 4 do 12 barów, rozrywające zaś od 8 do 48 barów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena