Funkcjonalny warsztat to pomieszczenie, w którym przechowujemy narzędzia i możemy wykonać różnego rodzaju prace. Aby miejsce w pełni spełniało swoje funkcje, musimy je właściwie urządzić i wyposażyć.

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 2017

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W każdym domu przechowywane są jakieś narzędzia – czy to pojedyncze młotki i śrubokręty, czy wręcz prawie profesjonalny sprzęt, przydatny przy różnego rodzaju pracach remontowych i naprawczych. Niezależnie od tego, jak wiele sprzętu i akcesoriów zgromadzimy, niezwykle ważne jest ich uporządkowane przechowywanie oraz łatwy dostęp do narzędzi. Ma to wpływ na szybkość naszego reagowania np. w razie nagłej awarii czy usterki. Dlatego tak ważna jest właściwa organizacja warsztatu.

Rozmieszczenie

O rozmieszczeniu warsztatu i poszczególnych elementów jego wyposażenia, dobrze pomyśleć na możliwie najwcześniejszym etapie urządzania pomieszczenia. Zarówno wykańczając nowy budynek, jak i remontując pomieszczenie, które służy nam już od jakiegoś czasu, powinniśmy zaplanować miejsce, w który stanie stół warsztatowy. To przy nim będziemy wykonywać większość tzw. „brudnych” prac, których z uwagi na porządek nie przeprowadzimy w pomieszczeniach mieszkalnych.

Najbliższa okolica stołu warsztatowego powinna być zaopatrzona w wystarczającą ilość gniazd elektrycznych, a także komfortowe oświetlenie. Najlepiej będzie umieścić gniazdka i włączniki na wysokości blatu – dzięki temu nie będziemy musieli nurkować pod stół, aby podłączyć urządzenia elektryczne. Warto także zdecydować się na gniazdka z klapkami, które będą je zabezpieczały przed dostawianiem się brudu.

Planując rozkład poszczególnych elementów w warsztacie, warto także uwzględnić miejsce na zasobniki oraz regały, na których będziemy przechowywać narzędzia. Przy stole warsztatowym dobrze jest także umieścić haki, na których powiesimy najczęściej używane narzędzia – klucze czy młotki – dzięki temu będziemy mieli do nich szybki dostęp.

Przechowywanie

W warsztatach czy nawet małych pomieszczeniach gospodarczych, zawsze znajduje się mnóstwo niewielkich akcesoriów, które leżą bezładnie, a gdy są już potrzebne, to znalezienie ich graniczy z cudem. Dlatego w funkcjonalnym warsztacie nie może zabraknąć zasobników, w których będziemy przechowywać zapasowe części czy akcesoria warsztatowe. Dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie na ścianie szafki z kilkunastoma szufladkami, w których będą gwoździe, nakrętki czy śrubki, naturalnie dobrze posegregowane.

W warsztacie nie może zabraknąć wytrzymałego regału, na którym ustawimy większe przedmioty i elektronarzędzia. Te ostatnie najlepiej przechowywać w walizkach i kufrach, w których je zakupiliśmy, dlatego wybierając regał, warto sprawdzić jego rozmiary, tak aby spakowany sprzęt swobodnie mieścił się na półkach.

Planując przestrzeń do przechowywania w warsztacie, warto uwzględnić miejsce na zapas. To naturalne, ze z czasem będzie nam przybywać różnych narzędzi i części, które wykorzystamy przy kolejnych pracach remontowych i naprawczych. Jednak nawet najlepiej urządzony warsztat nie spełni dobrze swojej roli, jeśli będzie w nim panował bałagan, a narzędzia nie będą odkładane na swoje miejsce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena