Budowa domu to inwestycja często na całe życie. Powinniśmy więc dobierać materiały tak, żeby nie zmieniać ich po krótkim czasie. A tak się może stać, jak będziemy na wszystkim oszczędzać. 

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 753

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Oczywiście, są rzeczy na których można oszczędzić, bo ich wymiana nie kosztuje dużo i nie jest czasochłonna. W przypadku większych elementów, jak dach należy przemyśleć to gruntownie, bo złe pokrycie dachowe równać się będzie kłopotom w całym domu. 

W tym sensie warto wypróbować sprawdzone rozwiązania, jak pokrycia z blachy, które są lekkie i atrakcyjne cenowo. Pasują właściwie na każdy dach, a co najważniejsze nie wymagają ciężkiej i kosztownej więźby dachowej typu dachówka ceramiczna. Dobrze ułożone będą pokryciem na lata. Co ważne, lekkie blachodachówki można stosować na nowych, jak i na starych dachach.

Jak wybrać najlepszą blachę? Nowoczesne blachy są wyposażone w kilka różnych zabezpieczeń, które chronią je przed korozją. Model stalowy ocynkowany pokryty jest wielowarstwowymi powłokami zabezpieczającymi przed korozją, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Zdarza się, że także jest pokryta powłoką chroniącą przed promieniami UV. Trwałość takiego rodzaju blach jest dość długa, określa się ją na okres od 30 do 50 lat.

Innym rodzajem jest blacha stalowa z alucynkiem. Powłoka ze stopu aluminium, cynku i krzemu sprawia, że blacha tego typu jest twardsza i trwalsza od zwykłej ocynkowanej blachy stalowej. Każdy z tych związków spełnia swoją rolę w procesie ochrony. Aluminium dobrze chroni stal przed korozją oraz wpływem związków chemicznych, cynk odpowiada za regenerację powłoki w miejscach zarysowań, krzem zaś nadaje twardość.

Ciekawym rodzajem blachy jest stalowa z posypką. W odróżnieniu od innych blach, ta ma “nieblaszany” wygląd, zaś dzięki barwnej posypce i wytłoczeniom bardziej upodabnia się do dachówki ceramicznej. Posypki są zabezpieczane żywicą akrylową z dodatkiem środków grzybobójczych.

Ostatni rodzaj, ale na pewno nie najgorszy. Blacha miedziana jest najtrwalsza, gdyż wytrzymuje na dachu nawet kilkaset lat, jednocześnie cena jest wysoka - jest to najdroższa ze wszystkich blach. Może być nawet bardziej wytrzymała, jak stop użyty do jej wytworzenia będzie zawierał dodatek tytanu. Pokrycie z blachy miedzianej z czasem patynuje się na jakiś kolor - najczęściej na zielono lub ciemnobrązowo. Patyna jest to warstwa tlenku, która odpowiednio ochrania dach, dzięki czemu pokrycie nie wymaga konserwacji.

Licencja: Creative Commons