Choć kupujemy oczami, a mebel do spania ma być piękny i okazały, ważne są także względy praktyczne. Materac musi być wygodny. Tylko taki, który zostanie dopasowany do naszych potrzeb, zagwarantuje zdrowy i spokojny sen.

Data dodania: 2015-05-02

Wyświetleń: 1562

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na czym spać, by się wyspać

Na wypełnienie do materacy częściej wybieramy piankę. Lateks nie ma tak dobrej opinii. Mimo swoich zalet, takich, jak elastyczność oraz wytrzymałość, zauważa się także jego wady, bardzo istotne, jeśli chodzi o zdrowy i spokojny sen. Zapach gumy, zbieranie się na lateksie wilgoci, podatność na pleśń – to główne wady tego surowca. Poza tym nie sprawdza się latem, kiedy znacznie wzrasta temperatura. Lateks może wywołać także objawy alergiczne. Wobec powyższego pianka sprawdza się bardziej. Do wyboru jest pianka wysoko- i termoelastyczna. Każda z nich idealnie dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa, stanowiąc dla niego idealne podparcie. Materace piankowe, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom mają także szerszy przedział twardości.

Popularne jest także wypełnienie ze sprężyn. Obecnego wypełnienia sprężynami nie należy mylić z trzeszczącymi materacami sprzed lat. Obecnie materace ze sprężynami zwane są kieszeniowymi. Charakteryzują się dużą ilością sprężyn (260 spr./m2), a każda umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszonce. Sprężyny nie są ze sobą bezpośrednio połączone. Dzięki takiej konstrukcji materac uzyskuje punktową elastyczność, dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Materac ten jest idealny dla dwóch osób śpiących na jednym dużym materacu, ponieważ zmiana ułożenia ciała jednej osoby nie powoduje poruszenia całego materaca. Równie chętnie wybierane są materace z pianki termo- i wysokoelastycznej.

Pianka termoelastyczna, która „reaguje” na ciężar ciała - uginając się pod jego wpływem, a także na temperaturę (stają się bardziej miękkie pod wpływem ciepła). Te specyficzne właściwości sprawiają, że materac doskonale dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa i optymalnie podpiera ciało w pozycji leżącej. Natomiast wkład materacy wysokoelastycznych stanowi ukształtowana w siedem stref twardości pianka wysokoelastyczna. Wkład ten uwzględnia fizjologiczny kształt kręgosłupa, zapewnia mocne podparcie części lędźwiowej i łagodne podparcie części biodrowej oraz barkowej. Dzięki temu nie odczuwamy nadmiernego ucisku, który prowadzi do dyskomfortu i zmusza nas do ciągłej zmiany pozycji.

Obecnie w segmencie produkcji materacy wykorzystuje się technologie zakrawające o te kosmiczne. Otóż w przypadku materacy z pianki termoelastycznej do ich produkcji wykorzystuje się piankę VISCO, zwana także memory foam. To tak zwana „pianka z pamięcią”, ponieważ po wstaniu z materaca, jeszcze przez chwilę, pianka jest zapadnięta i wyprofilowana w miejscu, w którym leżeliśmy.

Pianka ta została opracowana w połowie lat 70. na potrzeby NASA, miała za zadanie niwelować niekorzystne skutki długotrwałego siedzenia lub leżenia w ograniczonej przestrzeni oraz absorbować energię podczas startu. Obecnie znalazła zastosowanie w przemyśle meblowym jako materiał tapicerski oraz w sektorze medycznym. Pianka viscoelastic, oddając energię na całą powierzchnię nacisku, przyjmuje jednocześnie kształt powierzchni naciskającej, co sprawia, że ciało leżącej na niej osoby jest podparte równomiernie w każdym punkcie. Zwiększa to komfort wypoczynku i pozwala wyeliminować niekorzystne skutki długotrwałego leżenia.

Materace te polecane są szczególnie osobom mającym problemy z kręgosłupem czy układem krążenia oraz w profilaktyce odleżynowej.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena