Wybór wśród urządzeń klimatyzujących, oferowanych na naszym rynku, jest wręcz olbrzymi, bardzo łatwo można się w nim zwyczajnie zagubić. O czym trzeba wiedzieć i co uwzględnić przy zakupie klimatyzatora przenośnego?
Klimatyzatory to urządzenia z wieloma różnymi funkcjami. Te przenośne występują w kilku wersjach, każda z nich posiada swoje własne wady i zalety. Najprostszym z rozwiązań tego typu jest klimatyzator przenośny typu monoblok. Jest to proste połączenie skrzynki klimatyzatora i jednej bądź dwóch rur, którymi urządzenie pobiera powietrze i wydziela na zewnątrz. Zaletą jest w tym wypadku niewielki rozmiar urządzenia, dzięki czemu jest ono łatwe do przenoszenia. Najwiekszą wadą z kolei jest fakt, iż do prawidłowego działania urządzenie musi korzystać z uchylonego okna, co znacząco wpływa na poziom obniżania temperatury. Zadanie jest utrudnione, gdyż przez uchylone okno wciąż wpada gorące powietrze. Wśród innych wad należy wspomnieć o głośnej pracy i dość sporym poborem energii elektrycznej.
Nieco lepszym z przenośnych urządzeń klimatyzacyjnych jest model typu split. W rzeczywistości są to dwa urządzenia – wewnętrzne i zewnętrzne. To pierwsze umieszczane zostaje w pomieszczeniu, które chcemy poddać działaniu klimatyzacji, to drugie natomiast poza budynkiem. Oba urządzenia są połączone ze sobą elastycznym przewodem. Ten typ rozwiązania cieszy się większym zaufaniem klientów, gdyż oferuje lepsze osiągi. Urządzenie pracuje znacznie ciszej niż w przypadku wersji monoblokowej, gdyż jego najgłośniejszy element, jakim jest wentylator, pozostaje na zewnątrz budynku. Dodatkowym atutem jest również mniejszy pobór energii, gdyż klimatyzatory typu split są wydajniejsze.
Klimatyzatory przenośne zapewniają swoim nabywcom dobre schłodzenie za rozsądną cenę. Wybór tej opcji przy zakupie urządzenia przeznaczonego do zmniejszenia temperatury w pomieszczeniach jest również oszczędnością pod względem obniżenia kosztów instalacyjnych. Montaż tego rodzaju urządzeń nie jest skomplikowany, niejednokrotnie można wykonać go na własną rękę, bez potrzeby zatrudniania do tego specjalistów. Ich pomoc przyda się jednakże przy okresowej konserwacji sprzętu.