Wiele sklepów z meblami i producentów mebli reklamuje swoje produkty nazywając je stylowymi. Czym są stylowe meble i co je charakteryzuje?

Data dodania: 2015-04-27

Wyświetleń: 1197

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co kryje się pod pojęciem meble stylowe?

Najpierw był mebel…

Każdy mebel – ten stylowy również – pełni kilka funkcji. Przede wszystkim chodzi tutaj o te podstawowe: szafki czy półki służą do przechowywania, biurka, sekretarzyki do pracy, stoły są meblami jadalnymi, a łóżka sypialnymi. Wydaje się to oczywiste, ale kiedy dochodzimy do ław, półkotapczanów czy bodaj biurek komputerowych, sprawa przestaje być oczywista. Problematyczne jest przede wszystkim to, że dziś meble często muszą łączyć różne funkcje, którym ze sobą nie zawsze jest po drodze, czego przykładem są choćby stoły kuchenne wykorzystywane jako warsztatowe, czy biurka zbyt płytkie, aby wygodnie przy nich pisać, za to z obszerną szafką z półkami na dokumenty lub na multimedialne urządzenia.

Meble stylowe są z reguły konstrukcjami prostymi pod względem funkcjonalnym. Wprawdzie ten obraz zaburzony będzie nieco w przypadku nowoczesnych mebli (bo nowoczesność i stylowość wcale się nie wykluczają, o czym za chwilę), ale też tylko niektórych. Nowoczesne meble to nie tylko takie, które są meblami minimalistycznymi, estetyką komponującymi się z wnętrzami o czystych liniach i designerskich meblach. To także meble, które muszą sprostać wielozadaniowości, z uwagi na to, że przykładowo regał przestaje być tylko regałem na książki, ale pełni również funkcję mebla multimedialnego. Ową multimedialność można ująć jednak również w meblu stylowym, inspirowanym tradycyjnym wzornictwem. Należy go jedynie zmodyfikować użytkowo, aby spełniał funkcjonalne wymogi dzisiejszych czasów.

…później pojawił się styl.

Pod pojęciem stylu w sztuce – i dotyczy to także sztuki meblarskiej – rozumieć należy pewne tendencje obejmujące wykorzystywane materiały, stosowane techniki ich obróbki i wykończenia, czy wreszcie specyficzne dla danego stylu ornamentacje (lub ich brak) oraz na przykład wymiary. Styl to zespół cech o charakterze estetycznym, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na funkcje, ponieważ estetyka zależy także od obecności lub braku dodatkowych elementów.

Meble stylowe zwykle są wykonywane zgodnie z warsztatem dawnych (lub obecnych) mistrzów, ale czasem nawiązuje się do niego w sposób swobodny, co oznacza nie tyle wierne naśladowanie owych mebli, ich linii, wymiarów i zdobień, ale inspirowanie się tym warsztatem. Dziś nikt już nie produkuje na szeroką skalę tradycyjnymi metodami mebli w stylu wiktoriańskim, ale jako jeden z najbardziej charakterystycznych stylów jest on cały czas obecny w sztuce meblarskiej. Podobnie rzecz ma się z meblami gdańskimi, elżbietańskimi lub „ludwikami”.

Definicja mebla stylowego

Zmiana podejścia do tematu wyposażenia wnętrza, wymusiła pewne modyfikacje w definicji mebli stylowych. Dziś bowiem najważniejszym atrybutem mebli stylowych jest nawiązanie do tradycyjnych form, przy czym za odrębne style uznajemy już nie tylko epokowe okresy twórcze, charakteryzujące się odrębnym warsztatem, ale nawet koncepcje wykorzystania przestrzeni, stąd pod pojęciem mebli stylowych kryją się meble inspirowane popularnymi stylami: klasycznym stylem francuskim i ludwikowskim z bogatą ornamentacją, tradycyjne meble prowansalskie, które są meblami niezwykle funkcjonalnymi, prostymi, ale jednocześnie dekoracyjnymi, a także meble  inspirowane wytwornym stylem angielskim oraz wiktoriańskim.

Zwykle zatem jeśli w czasie lektury jakiegoś artykułu w sieci, napotykamy pojęcie „meble stylowe”, często oznacza ono meble inspirowane jednym z dwóch najpopularniejszych stylów historycznych: stylem Ludwika XIV lub wiktoriańskim. Samo określenie „stylowe” w odniesieniu do mebli jest wykorzystywane raczej jako wyznacznik prestiżu – to, co stylowe, jest droższe, nie tylko ze względu na efekt wizualny, ale przede wszystkim na to, że nie są to meble produkowane masowo. Wykonywane są często w dalszym ciągu ręcznie, przez rzemieślników, z użyciem tradycyjnych narzędzi i przede wszystkim przy wykorzystaniu drogiego materiału, jakim jest drewno. To w oczywisty sposób wpływa także na jakość mebli, które dzięki wysokiej klasy materiałom oraz staranności wykończenia mogą cieszyć ich właścicieli wiele, wiele lat. Warto zatem zainwestować w takie właśnie meble, których nie trzeba będzie wymieniać po kilku sezonach, bo z uwagi na tanie materiały będą po prostu już nie do użytku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena