Skupię się dziś na klimatyzacji domowej i mieszkaniowej. Zawęża to nieco temat, po którym będę się poruszał, ale ułatwi to uporządkowanie tego i kolejnych artykułów z tej kategorii. W skrócie, będzie dziś o najczęściej wybieranych rozwiązaniach domowych, czyli klimatyzatory ścienne typu split i multisplit.
Jak to działa?
Działa w dwie strony. Pobiera energię z jednego miejsca i przekazuje ją do drugiego. Klimatyzatory mogą zarówno chłodzić jak i grzać, jednak proces jest bardzo podobny. W dużym uproszczeniu w rurach między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną krąży czynnik chłodniczy, który jest nośnikiem energii. W nieco mniejszym uproszczeniu klimatyzator typu split składa się z:
- jednostki wewnętrznej, na którą składa się parownik z wentylatorem (obecnie występuje więcej elementów ze względu na standardy może w jednostce wewnętrznej się znaleźć filtr powietrza, pompa ciepła, dzięki której klimatyzator również ogrzewa, elektryczna nagrzewnica),
- jednostki zewnętrznej, na którą składa się skraplacz oraz sprężarka.
Zasady działania nie będę tłumaczył, napiszę tylko, że klimatyzator działa na nieco podobnej zasadzie jak lodówka. Zintegrowane systemy klimatyzacyjne posiadają dodatkowo kilka ciekawych opcji poza tymi standardowymi np.:
- zintegrowana wentylacja, która może działać niezależnie od klimatyzatora,
- oczyszczanie powietrza (dzięki filtrom powietrza, co jest dobrą rzeczą dla ludzi cierpiących na alergię),
- osuszanie / nawilżanie powietrza (może to być wada lub zaleta, wspominam o tym ze względu na opcjonalność tej funkcji),
- jonizacja powietrza.
Wady i zalety.
Można wymienić wiele zalet, asortyment wad sukcesywnie się kurczy, ponieważ umiejętne korzystanie z klimatyzacji nie powinno powodować żadnych szkód. Pojawiają się opinie, że klimatyzacje tworzą przeciągi, podnoszą ciśnienie panujące w pomieszczeniach, zbyt nawilżają lub wysuszają powietrze. Prowadzi to do pewnych dolegliwości zdrowotnych. Trudno określić na ile te opinie są prawdziwe i wynikają z faktów, a na ile mogą wynikać z niewłaściwego użytkowania urządzenia. W klimatyzatorach starszej generacji występowały problemy z utrzymaniem higieny urządzeń, pojawiały się grzyby, pyłki, bakterie, co powodowało problemy zdrowotne u alergików oraz potrzebę regularnego czyszczenia i odgrzybiania. W urządzeniach produkowanych obecnie, problem ten został częściowo wyeliminowany przez dobranie odpowiednich materiałów i zastosowanie filtra powietrza. Napisałem częściowo, bo czyścić podzespoły urządzenia trzeba nadal, ale zastosowane rozwiązania są trwalsze i mniej szkodliwe. Z wyraźnych zalet można wymienić stałą temperaturę i wilgotność powietrza, niezależny system wentylacji (opcjonalnie). Dzięki filtrom klimatyzator może usuwać pyłki, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia z powietrza. Trudno nie docenić klimatyzacji zwłaszcza w upalne lata, tym bardziej, że alergia przestaje być przeciwwskazaniem do stosowania klimatyzatorów, dzięki nowym technikom i materiałom. Odpowiednia temperatura wpływa pozytywnie na samopoczucie, koncentrację i niweluje skutki zmęczenia.
Podsumowanie nasuwa się samo. Bilans zalet i wad wypada jednoznacznie na korzyść klimatyzacji, jednak wiele czynników będzie zależało od samego sprzętu, jego instalacji, konserwacji oraz użytkowania. W domach i mieszkaniach najczęściej stosuje się klimatyzatory split ścienny, multisplit lub klimatyzatory przenośne w zależności od oczekiwań. Split ścienny idealny do utrzymywania stałej temperatury w pokoju, multisplit (większa ilość jednostek) idealnie nada się do utrzymywania stałej temperatury w kilku pomieszczeniach lub pomieszczeniach o większych powierzchniach. Komfort płynący z posiadania klimatyzacji doceni każdy zarówno w upalne lato jak i w przypadku potrzeby dogrzania pokoju. Dolegliwości zdrowotne pojawiające się po używaniu klimatyzatorów coraz rzadziej płyną już w samego faktu używania urządzenia, a coraz częściej ze złego montażu, konserwacji lub niepoprawnego użytkowania i w związku z tym przesuszenia powietrza, utrzymywania nieodpowiedniej temperatury. Warto również wspomnieć o wygodzie jaką oferują funkcje opcjonalne, choć to akurat wydaje się dość jasne. Wybór i ocenę zostawiam jak zwykle Wam, mam nadzieję, że tekst okaże się w jakiś sposób pomocny.