Urządzanie własnego domu czy mieszkania to spore wyzwanie. Niezależnie od tego czy zlecasz to zadanie architektowi wnętrz, czy samodzielnie przygotowujesz projekt, w planowaniu wystroju wnętrz są etapy, które warto przejść w każdym przypadku. Na co warto zwrócić uwagę na początkowym etapie?

Data dodania: 2015-03-22

Wyświetleń: 1089

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od czego zacząć projektowanie wnętrza?

Jeśli we własnym domu, mieszkaniu chcesz czuć się komfortowo, jeśli zależy Ci, aby jego wnętrza były „uszyte” na miarę Twoich potrzeb, nie zaczynaj od wybierania mebli, dodatków, dla których potem będziesz szukać miejsca. Każde wnętrze należy najpierw określić, zdefiniować, a dopiero później odpowiednio je „ubrać”. Nowy dom czy mieszkanie jest często spełnieniem marzeń. Jeśli jest ono w stanie deweloperskim wszystko tworzysz w nim od zera, jeśli pochodzi z rynku wtórnego, potrzebujesz go jedynie lub aż przearanżować, jeśli z zastanym wystrojem nie jest Ci po drodze. Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę?

Zdefiniowanie własnego stylu – czyli wybranie wiodącego stylu, w jakim będą zaaranżowane poszczególne pomieszczenia. Podoba Ci się styl nowoczesny minimalistyczny czy klasyczny angielski? W jakich wnętrzach czujesz się najlepiej? Która estetyka najbardziej odpowiada Twojemu temperamentowi? Lubisz stylowe meble prowansalskie czy surowe meble industrialne? Znalezienie odpowiedzi na te pytania, pomoże Ci określić jaki chcesz stworzyć nastrój w mieszkaniu oraz ukierunkować się na określony charakter, jaki będziesz chciał nadać wnętrzom.

Analiza przestrzeni – nie jest to tylko kwestia oceny metrażu, którym dysponujesz. Jest to również ocena tego ile światła wpada do określonych pomieszczeń, jakie są ich proporcje, ocena układu okien, drzwi i ścian – taka analiza ułatwi Ci podjęcie decyzji co do przeznaczenia danego pomieszczenia, ułatwi funkcjonalne podzielenie przestrzeni każdego z nich, a także wybór palety kolorystycznej, rodzaju oświetlenia, a nawet ilości i rodzaju mebli. Zwłaszcza kolory mają dużą moc i dzięki odpowiednim barwom ciemny pokój możesz rozświetlić, odpowiednimi zestawieniami kolorystycznymi poprawić wizualnie proporcje, zbyt duże pomieszczenie wizualnie pomniejszyć, by dodać mu przytulności, a mały pokój optycznie powiększyć.

Analiza podziału funkcjonalnego – jakie masz potrzeby? Czego oczekujesz od swojego mieszkania? Lubisz gotować? Zadbaj o to, aby kuchnia była szczególnie funkcjonalna i ergonomiczna. Urządzasz często przyjęcia? Przyda Ci się duży stół lub nawet osobne pomieszczenie, w którym urządzisz jadalnię. Lubisz oglądać telewizję? Przemyśl jak ustawić sofę, jak należy rozstawić sprzęt kina domowego, by uzyskać jak najlepsze efekty dźwiękowe i wizualne. Jeśli pracujesz w domu, z pewnością potrzebujesz wygodnego pomieszczenia na gabinet, które będzie dobrze doświetlone i będzie wystarczająco duże, by zmieścić w nim meble na dokumenty, na projekty oraz potrzebne sprzęty. Jeśli jednak pracujesz poza domem, może nie warto poświęcać całego pomieszczenia na biurko i regały, tylko dlatego, by mieć modny „gabinet”, a dodatkowy pokój wykorzystać do innych celów.

Analiza budżetu – tego etapu nie można pominąć chociażby z tego względu, że bez finansowej kontroli nagle może się okazać, że nie masz za co kupić umywalki, armatury czy lodówki, które są niezbędne do codziennej egzystencji. Określ jaki masz budżet do dyspozycji, dodaj do tego margines bezpieczeństwa ok. 10-15%  i dodatkowo określ rzeczy, przedmioty, które absolutnie są niezbędne do tego, aby zamieszkać, czyli te, które będą musiały być kupione z tego budżetu oraz przedmioty, z którymi możesz jeszcze poczekać i kupić w przyszłości: niektóre meble, lampy, dywany czy drobniejsze dodatki dekoracyjne. Nie zapomnij ująć w zaplanowanym budżecie wynagrodzenia dla pracowników budowlanych, jeśli takich będziesz zatrudniać do wykończenia wnętrza.

Te cztery powyższe etapy są bardzo ważne i nie można ich pominąć, niezależnie od tego, czy projekt zlecasz architektowi, czy wykonujesz go samodzielnie. Przy szukaniu odpowiedzi na powyższe pytania, spisuj wszystkie swoje pomysły, a potem po kolei poddawaj je ocenie i analizie. Korzystaj z kartki i ołówka, rysuj plany każdego pomieszczenia, twórz tablice z zestawieniami kolorystycznymi i materiałowymi. Wygodne wnętrza, urządzone zgodnie z naszymi potrzebami, w których panuje spójność i harmonia zdecydowanie podnoszą komfort ich użytkowania, a projektowanie własnej przestrzeni daje ogromną satysfakcję. Szukając pomysłu na ciekawą aranżację, zawsze pamiętaj, że musi być w niej zawarta Twoja indywidualność, bo tylko wtedy meble i dodatki nie będą pustym zbiorem poszczególnych przedmiotów, a będą tworzyły z Tobą jedną opowieść.

Licencja: Creative Commons