Zapewnienie wysokiego standardu oraz bezpieczeństwa pracy w magazynie nie musi wiązać się z kosztami wysokiego rzędu. Dziś wskazujemy na cztery ekonomiczne sposoby, dzięki którym zabezpieczymy magazyn oraz własną działalność przed ryzykiem strat materialnych czy utratą towaru na skutek niespodziewanych zdarzeń.

Data dodania: 2015-02-11

Wyświetleń: 1540

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cztery sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji magazynu

Czy jest możliwe obniżenie kosztów magazynowania, bez uszczerbku na jakości wykorzystywanych materiałów eksploatacyjnych czy powodowania zagrożeń dla bezpieczeństwa pracy? Czy w przypadku zarządzania magazynem koncepcja lean management (ang.), zakładająca dostarczanie wymaganej wartości przy możliwie niskim koszcie i wykorzystaniu jak najmniejszej ilości zasobów, może znaleźć swoje zastosowanie? Praktyka pokazuje, że tak.

Mimo strategii przyjętych przez wiele firm, dążących do minimalizowania wydatków i maksymalizowania oszczędności, istnieje kilka efektywnych sposobów, które mogą pomóc w osiągnięciu wymiernych, finansowych korzyści. Dziś przedstawiamy cztery ekonomiczne inwestycje, dzięki którym można niwelować ryzyko powstawania strat materialnych w magazynach na skutek błędów popełnianych przede wszystkim przez człowieka. Osłony słupów, siatki ochronne, a także ograniczniki palet i barierki ochronne - to „fundamenty” zabezpieczeń magazynowych, które ograniczają możliwość powstania kosztownych uszkodzeń konstrukcji regałów oraz przechowywanych na nich towarów w przypadku kolizji czy wypadków w magazynie.

  1. Zabezpieczenie regałów przed wstrząsami i uderzeniami, czyli metalowe osłony słupów

Zgodnie z normami obowiązującymi w Polsce (EN15512), na przedsiębiorcy ciąży obowiązek umieszczania osłon metalowych na słupach narożnych, które znajdują się na korytarzach lub ich skrzyżowaniach. Ponieważ jednak koszt zakupu i montażu tego typu zabezpieczeń jest niewielki, a możliwe straty w produktach czy konsekwencje uszkodzenia konstrukcji regału w sytuacji kolizji z wózkiem widłowym – zdecydowanie bardziej bolesne finansowo, zaleca się by montować osłony we wszystkich miejscach o dużym natężeniu ruchu, w których składuje się towary o znacznej wartości.

Zadaniem osłon słupów jest nie tylko zwiększenie widoczności tych elementów (poprzez zastosowanie wyraźnych, zwykle żółtych barw), ale także wzmacnianie odporności oraz ochrona przed kontaktem bezpośrednim wózka widłowego z konstrukcją regału. W przypadku wystąpienia kolizji, osłona pochłania całą siłę uderzenia, a ewentualny koszt jej wymiany jest o wiele niższy niż strata, jaką mogłoby przynieść uszkodzenie całego regału.

Alternatywą dla osłon słupów mogą być odboje w formie niskich barierek, choć trzeba zaznaczyć, że to rozwiązanie mniej ergonomiczne oraz droższe w zakupie i montażu.

  1. Zabezpieczenie towaru przed upadkiem i zniszczeniem, czyli siatki ochronne

Siatki ochronne stosujemy wtedy, gdy jednostki ładunkowe są niestabilne, nie są owijane folią lub zastosowane zabezpieczenia nie zapewniają wystarczającego poziomu bezpieczeństwa. Zadaniem tych elementów jest ochrona towarów przed upadkiem oraz ewentualnym zniszczeniem.

Taka inwestycja przydaje się szczególnie w magazynach wyposażonych w wysokie regały, stanowiąc ochronę zarówno dla składowanych towarów, jak i pracowników.

Dodatkowymi elementami, stosowanymi gdy chcemy zabezpieczyć tyły oraz boki gniazd regałowych przed osunięciem się towaru, są poziome siatki zabezpieczające. Takie konstrukcje umieszcza się zarówno na pierwszym elemencie nośnym, jak i wysokich piętrach. Poziome siatki zabezpieczające zapobiegają upadkom z wysokości i ewentualnym uszkodzeniom towarów składowanych na półkach.

  1. Zabezpieczenie palety oraz znajdującego się na niej towaru, czyli ograniczniki palet

Kolejnymi niedrogimi elementami, które znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo pracy w magazynie, są tzw. ograniczniki palety zabezpieczające tyły gniazda regału. Utrzymując paletę we właściwym miejscu, zapobiegają ryzyku osadzenia jej zbyt głęboko w regale. To skuteczny sposób na ochronę wartościowego towaru znajdującego się na paletach. Za backstop zapłacimy ok. 130 zł, odbój palety to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

  1. Zabezpieczanie przed manewrami wózków widłowych, czyli barierki ochronne

Barierki ochronne to elementy, dzięki którym ogranicza się ryzyko powstawania szkód w magazynie na skutek nierozważnych czy nieprzewidzianych manewrów wózkami widłowymi. Tego typu osłony stosuje się w ciągach komunikacyjnych, gdzie łatwo o kolizję z udziałem maszyn wykorzystywanych w czasie pracy w magazynie. Bariery przyjmują siłę ewentualnego uderzenia, przez co chronią konstrukcje regałów oraz znajdujący się na półkach towar.

Stosowanie barier ochronnych w magazynach na pewno można uznać za ekonomiczne posunięcie. To tanie rozwiązania, zarówno w zakupie, montażu, jak i późniejszej eksploatacji, których zadaniem jest ochrona tego, co w magazynie najdroższe, czyli konstrukcji oraz składowanych artykułów. Trudno podać dokładne koszty, jakie ponosi przedsiębiorca w momencie wypadku w magazynie, niemniej to na pewno większa konsekwencja, i finansowa, i społeczna niż wybór rozwiązania zapobiegającego takim sytuacjom.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena