Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z tego, w jaki sposób działa w naszym domu wentylacja. Zdarza się bowiem, że projekt instalacji rekuperacji oraz montaż wentylacji wymaga odpowiednich zabiegów i przeprowadzenia odpowiednich działań.

Data dodania: 2015-02-04

Wyświetleń: 2334

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co to jest rekuperacja?

Wentylacja jest bardzo ważna zarówno w nowo budowanym domu, jak i w już istniejącym. Nieco inaczej jej działanie wygląda w blokach mieszkalnych, ponieważ jest mało prawdopodobne, żeby prezesi spółdzielni mieszkaniowych podjęli starania o naprawienie instalacji, które niejednokrotnie nie były wymieniane od wielu lat.

Jak to jest możliwe? Otóż te wentylacje na przykład poprzez kratki wentylacyjne w toalecie lub w łazience wywiewają bardzo dużo ciepła z domu. Jest jednak skuteczna metoda zapobiegania temu. Wystarczy przecież odpowiedni projekt systemu wentylacji, aby wszystko zaczęło działać według najnowszych technologii z jednej strony, z drugiej natomiast za sprawą sprawnego montażu oraz instalacji.

Może nie jest to tak do końca oczywiste i proste, ponieważ wymaga podjęcia profesjonalnych zabiegów. Przeciętny Kowalski nie jest w stanie podjąć się wykonania instalacji Wentylacji we własnym zakresie czy na swoją rękę. Jest do tego potrzebne zaprojektowanie montażu, rozłożenie we wszystkich pomieszczeniach nawiewników.

Instalacja wentylacji nie obejdzie się przede wszystkim bez centrali wentylacyjnej. To do niej trafia powietrze pobierane przez wentylacje i przez nią przechodzi powietrze usuwane z wentylacji, która za pośrednictwem filtra i wymiennika ciepła zostaje podgrzane.

Przez to zachodzi proces odzyskiwania ciepła z wentylacji, który jest nazywany rekuperacją. Do rekuperacji potrzebne są rekuperatory, które na przykład mają krzyżowe wymienniki ciepła. To właśnie to urządzenie zapewnia odzyskiwanie ciepła z wentylacji.

Dzieje się tak, ponieważ czerpnia pobiera powietrze, przesyła je do filtra, a ten z kolei do wymiennika ciepła - najprościej mówiąc - czyli do jednego z podstawowych elementów rekuperatora. To bardzo ważne, żeby wentylacja działała bez zarzutu, ponieważ dzięki temu można z jednej strony zaoszczędzić pieniądze, z drugiej natomiast znacznie zminimalizować zużycie energii elektrycznej.

Jest to oczywiście powiązane także z tym, że zmniejszamy koszty eksploatacji budynku, nie tracąc przy tym jednocześnie ciepła. Zapobiegamy bowiem nadmiernym ubytkom ciepła z jednej strony, ale z drugiej z a sprawą wentylacji i nawiewników oraz wywiewników mamy zapewnioną w domu odpowiednią cyrkulację powietrza, a co za tym idzie zawsze świeże powietrze we wszystkich pomieszczeniach.

Montaż oraz planowanie instalacji wentylacji najlepiej wykonywać już na etapie projektowania domu. Trzeba pamiętać o tym, żeby wybrać odpowiednie rekuperatory. Podstawową ich cechą powinna być właściwa eksploatacja. Chodzi tutaj o to, żeby nie były za głośne, ponieważ będą działały nie tyle w idealnych warunkach, ile w naszym domu. Dobrze więc byłoby, gdyby nie zakłócały nocnego wypoczynku.

Ich działanie wcale nie jest takie proste i wymaga pracy wentylatora. Od jego mocy zależy, czy urządzenie będzie ciche czy głośne. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby wentylator nie pobierał zbyt dużo energii elektrycznej, ponieważ trudno będzie zrealizować podstawowy cel, jakim jest oszczędzanie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena