Na polskim rynku budowlanym pojawił się nowy produkt, jakim są domy z drewna litego CLT. Technologia ta łączy w sobie szybkość budowy oraz piękno surowego drewna.

Data dodania: 2014-09-26

Wyświetleń: 1353

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drewno CLT, czyli klejone krzyżowo, jako surowiec od dawna znane jest już na świecie. Od jakiegoś czasu jednak zaobserwować możemy rosnące zainteresowanie budową domów z drewna litego CLT. Na zachodzie budynków takich powstaje bardzo wiele. Do tej pory jednak technologia ta nie była znana w Polsce.

Technologia ta zdaje się być przełomowa jeśli chodzi o domy drewniane. Panele z CLT są wspaniale zaizolowane i nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Dużym atutem może być fakt, że ściany konstrukcyjne budynku mogą jednocześnie stanowić powierzchnię wizualną. Możliwość pozostawienia surowych ścian z widocznymi sękami przypadnie do gustu z pewnością miłośnikom domów drewnianych.

Do produkcji paneli CLT wykorzystuje się jedynie najlepszej jakości drewno, pochodzące z certyfikowanych tartaków. Dzięki specjalistycznej obróbce, drewno zyskuje wysoką ognioodporność. Dodatkowo suszenie komorowe powoduje, że drewno staje się także odporne na zalanie oraz na działanie szkodników.

Domy drewniane z CLT są także domami prefabrykowanymi. Wszystkie prefabrykaty powstają w specjalistycznych zakładach produkcyjnych, gdzie maszyny z milimetrową dokładnością przygotowują elementy do skonstruowania już konkretnego produktu. To idealny sposób, by stworzyć dom szyty na miarę.

Ogromną zaletą domów z prefabrykatów jest skrócenie czasu budowy do absolutnego minimum. Domem z drewna CLT cieszyć możemy się już po 3 miesiącach od chwili rozpoczęcia budowy. To zdecydowany plus dla tych, którzy nie chcą na okres budowy własnego domu wynajmować mieszkania. Rozwiązanie to jest również oczywistą oszczędnością.

By wyeksponować piękno drewna CLT, zaleca się stworzyć indywidualny projekt budowlany, który pozwoli wydobyć naturalny urok z drewnianego surowca. Oczywiście panele CLT można, podobnie jak w technologii tradycyjnej, obić styropianem i nałożyć na nie elewację, ale po co? Domy drewniane posiadają swój niezwykły urok, który szkoda byłoby zakryć warstwą betonu.

Budynki z CLT uznawane są za domy energooszczędne. Nie wymagają dodatkowej izolacji, są ciepłe, ale też oddychające. Stanowią wspaniałą izolację akustyczną. Dzięki zastosowaniu specjalnych technik stropy nie skrzypią, co może być szczególnie istotne dla tych inwestorów, którzy doczekali się już własnej gromadki dzieci. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena