Zobacz co warto zobaczyć w jednym na najcenniejszych ekosystemów świata - parku narodowym Sunderbans w Indiach.

Data dodania: 2014-08-30

Wyświetleń: 1009

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

RELACJA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Park narodowy Sunderbans w Indiach

Jeśli podróżujecie po Indiach i szukacie zjawiskowej przyrody, odwiedźcie park narodowy Sunderbans. Na jego terytorium odnajdziecie najbardziej znaczące lasy namorzynowe (aż 10 000 km kw.) i pomimo tego, że ogromna część parku przynależy do Bangladeszu od strony Indii, zobaczycie wszystkie jego atrybuty.

Park położony jest w delcie Gangesu, tuż przy ujściu rzek Brahmaputra, Meghna i Ganges. W parku odkryjecie rezerwat jednego z najcenniejszych zagrożonych wyginięciem dzikich rodzajów zwierząt - tygrysa bengalskiego, jest możliwość tu też spotkać sporadyczne słonowodne krokodyle. Ta niespotykana i unikalna w skali świata bioróżnorodność pozwoliła parkowi Sunderbans uzyskać miano światowego dziedzictwa UNESCO.

Park ów jest również rajem dla miłośników tropikalnych ptaków. Urokliwe dopływy rzek, małe jeziora i soczysta roślinność stanowią jeden z najpiękniejszych i ciągle do końca niezbadanych rajów na Ziemi. Dziś w parku Sunderbans jest tylko 250 tygrysów, ale obok nich istnieje wiele niepospolitych gatunków zwierząt jak na przykład jelenie aksis, małpa rezus, oryginalne gatunki krabów, waranów piaskowych, krokodyli i żółwi zatokowych.

Można tu też spotkać bardzo groźne rodzaje węży jak kobra królewska i pytony. Na wyprawę po parku można wybrać się statkiem. Rejsy takie mają nadzwyczaj dobry węzeł sanitarny, podaje się tu też lokalne jedzenie. Park ma prężną administrację i jest chroniony przez strażników leśnych zarówno na wodzie, jak i na ziemi, gdzie strażnicy stacjonują w specjalnych obozach. Jadąc do tego niezwykłego miejsca musicie być przygotowani na temperatury oscylujące między 20 °C i 48 °C i bardzo dużą wilgotność powietrza, sięgającą aż do 80%. Pora monsunowa trwa od połowy czerwca do połowy września. W maju i październiku możliwe że napotkacie cyklony.

Podróż w ten niezwykły zakątek świata przyniesie Wam z pewnością niezapomniane wrażenia. Przy odrobinie szczęścia wrócicie ze zdjęciamy wspaniałych, egzotycznych zwierząt i roślin. Poznacie ekosystem, którego nie będą pewnie oglądać kolejne pokolenia, bo mimo, że park narodowy Sunderbans jest pilnie strzeżony, on także ulega powolnym, ale definitywnym zmianom. Życzymy wspaniałych przeżyć i żebyście spotkali tygrysa, ale z dużej odległości!

Licencja: Creative Commons
1 Ocena