Ateny są największym miastem Grecji i jednocześnie stolicą tego kraju. Niegdyś zamieszkiwane były przez Herosów, po których ślady można tu po dziś dzień. Co ciekawe, miasto to było główna siedzibą królów aż do roku 1974 i obecnie wyczuwa się tu historyczną atmosferę przeplataną ze współczesną nowoczesnością.

Data dodania: 2014-07-10

Wyświetleń: 911

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ateny – metropolia powstała 3 000 lat temu

Turyści przyjeżdżają do Aten głównie po to, by podziwiać okazały Akropol. To szczyt wznoszący się na wysokość 156 metrów. Podobno wzgórze to pierwotnie było siedzibą bogów, później natomiast składano tu dla nich dary. Na szczycie Akropolu wybudowano także pierwszą świątynię – ku czci Ateny. Jeśli chcemy podziwiać Akropol w pełnej krasie, należy wybrać się na przeciwległe wzgórze Likewitos, bowiem właśnie z niego rozpościerają się najpiękniejsze widoki na miasto. 
Dzisiaj oprócz niego odnajdziemy w Atenach wiele symboli starożytności. To między innymi starożytny cmentarz Keramejkos, pomnik Lizykratesa, Wzgórze Muz, Łuk Hadriana czy Teatr Dionizosa i świątynia Zeusa. Ogromną atrakcją jest również Odeon Heroda Attyka, który znajduje się nieopodal Teatru Dionizosa. Niegdyś jego mury były wykonane w całości z marmuru, dach z drzewa cedrowego, a kamienne siedziska mogły pomieścić nawet 5 000 osób. 

Uwaga turystów skupia się także na Agorze, czyli targu, który trwa tu już od V w p. n. e. oraz Place, najstarszej dzielnicy miasta . 
Oprócz zwiedzania historycznych miejsc Aten warto udać się także do jej nowoczesnych dzielnic, takich jak Kolonaki. To właśnie tutaj znajduje się Parlament, przy którym główną atrakcją jest oficjalna zmiana warty tuż przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Podróżni zmierzają także na stadion olimpijski, ale nie tylko by podziwiać ogrom tego obiektu. To właśnie tutaj odbywały się niegdyś pierwsze igrzyska, tu również organizowano słynne Panateneje, czyli wydarzenia z okazji dni miasta. 

Ateny obfitują również w wiele obiektów muzealnych, z których niektóre są słynne na całym świecie. Bez wątpienia warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, Muzeum Benakisa, Muzeum Bizantyjskie, Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej czy Muzeum Akropolu. 

Plaże w Atenach 

Oczywistym jest fakt, iż turyści, którzy przybywają do Aten oprócz zwiedzania chcą również oddać się błogiemu lenistwu. Właśnie w tym celu uczęszczają na rozległe, piaszczyste plaże. Linie brzegowe są tutaj szerokie, a całość pokrywa złocisty, miękki piasek. Rodziny z dziećmi korzystają najczęściej z plaży Glyfada bądź Varkiza, bowiem właśnie tutaj teren jest niezwykle zadbany, a wypoczywający mają do dyspozycji liczne tawerny, wypożyczalnie sprzętów wodnych i bary. Na najmłodszych zaś czekają atrakcyjne place zabaw. 

Miłośnicy surfingu udają się natomiast na Schinias – plaża ta ze względu na swoje położenie uznawana jest za jeden z najbardziej wietrznych zakątków Aten. 

Jeśli ktoś pragnie wypoczynku z dala od turystycznego zgiełku może udać się na Lagonisi, bo to chyba jedna z najrzadziej uczęszczanych plaż. Ci zaś, którzy szukają mocy wrażeń i nocnych rozrywek powinni zawitać na plażę Loutsa. To właśnie na niej bary otwarte są do późnych godzin nocnych. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona