Na ogół kierowcy mogą poczytać informacje o tym, co każdy z nich powinien mieć ze sobą w samochodach. Wiadomym jest, że elementy wyposażenia takie jak apteczka, gaśnica lub trójkąt ostrzegawczy muszą znajdować się w pojeździe ze względów bezpieczeństwa. A jak to wygląda w drugą stronę i czego nie można przechowywać w samochodzie?

Data dodania: 2014-03-26

Wyświetleń: 2811

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czego nie wolno trzymać w samochodzie?

Kodeks Drogowy mówi jasno – nie można wozić ze sobą rzeczy, które mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zadaniem kierowcy jest zwrócenie uwagi, na to co znajduje się zarówno się w samochodzie, jak i pod maską – zabronione jest np. stosowanie części samochodowych, które nie spełniają warunków określonych w tzw. przepisach szczegółowych. Jeżeli kontrola drogowa wykaże, że nieodpowiednie części samochodowe zagrażają bezpieczeństwu na drodze, kierowca musi liczyć się z tym, że dowód rejestracyjny samochodu może zostać zatrzymany.

W pojeździe nie mogą również znajdować się przedmioty ostre, spiczaste lub wystające, mogące stanowić niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała. Jeżeli już musimy przewozić przedmioty tego typu najlepiej jest umieścić je w bagażniku samochodu, a nie np. na siedzeniu pasażera. Podobnie jest z przedmiotami, które podczas kontroli drogowej mogą budzić podejrzenia funkcjonariuszy. Mowa tu o przedmiotach z tzw. listy chuligańskiej, w teorii mogących służyć do popełnienia przestępstwa. Należy unikać przewożenia np. kijów bejsbolowych lub siekier, ponieważ mogą one wzbudzić podejrzenia funkcjonariuszy drogówki. Przewożenie ich nie jest przestępstwem, jednak można stracić sporo czasu podczas kontroli na sprawdzenie pochodzenia i przeznaczenia danych przedmiotów. Co ciekawe, przewożąc ze sobą np. tasak lub piłę łańcuchową, nie wzbudzimy niczyich podejrzeń. Przedmioty i narzędzia wzbudzające podejrzenia najlepiej jest zostawić w domu, bądź przewozić w bagażniku, w nierzucającym się w oczy opakowaniu.

Zabronione jest również wyposażanie samochodów w części składowe mające negatywny wpływ na środowisko. W przypadku gdy pojazd np. nadmiernie emituje spaliny, jego kierowca może zostać ukarany mandatem o wysokości nawet 300 zł. Nie można też w jakikolwiek sposób upodabniać samochodu do pojazdu uprzywilejowanego przez wydawanie dźwięków lub emitowanie sygnałów dźwiękowych zarezerwowanych dla ambulansu lub radiowozu. Prawo zabrania również dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu.

Zakazane jest przewożenie ze sobą urządzeń mających zakłócać działanie sprzętu kontrolno-pomiarowego, czyli tzw. „antyradarów”. Teoretycznie można te urządzenia wozić ze sobą o ile nie są „w stanie wskazującym na gotowość ich użycia”. Należy jednak pamiętać, że często teoria nie idzie w parze z praktyką i policjanci podczas kontroli nie zawsze są pobłażliwi.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena