Czym są pompy ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia, które czerpiąc ciepło z otoczenia – gleby, powietrza, lub wody – służą do ogrzewania wody użytkowej oraz jako wsparcie dla centralnego ogrzewania w budynku. To właśnie wykorzystanie energii obecnej w naturze czyni pompy ciepła urządzeniami ekologicznymi i energooszczędnymi, gdyż są one w stanie przynieść oszczędność na kosztach ogrzewania domu nawet do kilkudziesięciu procent w skali roku. Im większa powierzchnia domu, tym bardziej opłacalne jest instalowanie pompy ciepła, w tym sensie, że inwestycja zwróci się w krótszym okresie czasu.
Możliwość dofinansowania
Z racji na swe proekologiczne walory, pompy ciepła objęte są możliwościami dofinansowania na terenie Unii Europejskiej. W warunkach polskiego prawodawstwa możliwości są trzy. Dofinansowanie można uzyskać w ramach samorządu terytorialnego: na szczeblu gminy lub powiatu. Przy czym w pierwszej kolejności należy zorientować się czy w danej jednostce samorządu takie wsparcie jest w ogóle przewidywane, bowiem nie jest ono obligatoryjnie narzucone prawem krajowym. Natomiast drugą możliwością uzyskania dofinansowania dla pompy ciepła jest wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zdecydować się można także na współpracę z firmą będącą ekspertem w branży. Jest to tak zwana formuła ESCO.
Koszty montażu
Koszty zakupu i montażu pompy ciepła nie należą do najtańszych. Szacuje się, że 25 tysięcy to minimum, jakie trzeba wyłożyć. Inwestycja zwraca się przeciętnie w okresie od pięciu do siedmiu lat. Montując pompę ciepła należy zwrócić przede wszystkim uwagę na kompatybilność z systemem centralnego ogrzewania, jeśli bowiem współpraca obu elementów nie będzie przebiegać harmonijnie, efekt energooszczędności będzie mizerny, jeśli jakikolwiek w ogóle.