Irlandia stała się ziemią obiecaną dla wielu Polaków szukających pracy za granicą. Oficjalnie szacuje się, że obecne przebywa tam ok. 120 tysięcy polskich obywateli. Jak ta liczba wygląda w rzeczywistości? Trudno powiedzieć, gdyż wiele osób wyjeżdża jedynie sezonowo i nie planuje pobytu na dłużej ni...

Data dodania: 2008-05-06

Wyświetleń: 4795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Irlandia stała się ziemią obiecaną dla wielu Polaków szukających pracy za granicą. Oficjalnie szacuje się, że obecne przebywa tam ok. 120 tysięcy polskich obywateli. Jak ta liczba wygląda w rzeczywistości? Trudno powiedzieć, gdyż wiele osób wyjeżdża jedynie sezonowo i nie planuje pobytu na dłużej niż 3 miesiące.
Znalezienie pracy w Irlandii nie jest już takie proste jak jeszcze parę lat temu. Ze względu na nasycenie rynku praktycznie nie ma już ofert dla niewykwalifikowanych pracowników bez choćby podstawowej znajomości języka angielskiego. Szanse na pracę w Irlandii mają jednak specjaliści i osoby z doświadczeniem zawodowym (więcej informacji o pracy za granicą, także w Irlandii znajdziejsz na moim blogu praca-za-granica.info.pl).
Sprawą najważniejszą po przyjeździe w poszukiwaniu pracy jest wynajęcie mieszkania. Można oczywiście na początku mieszkać przez kilka dni w hostelach, jednak jest to wydatek rzędu 15 – 35 Euro za noc. Najlepiej jest przenocować przez kilka dni u znajomych, ale nie zawsze jest to możliwe. Ceny wynajmu mieszkań różnią się znacznie w zależności od miejsca – najdroższy jest oczywiście Dublin, wynajęcie mieszkania będzie tu kosztowało ok. 700 Euro. Jadąc większą grupą warto poszukać domu do wynajęcia, w Dublinie kosztuje to nawet 1500 Euro za miesiąc, ale w mniejszych miastach ceny są zdecydowanie niższe – ok. 600-800 Euro. Do tego musimy doliczyć płacony przy podpisaniu umowy depozyt i koszty życia, czyli dodatkowe opłaty, za prąd, ogrzewanie czy wywóz śmieci. Jedynie woda jest w Irlandii za darmo.
Dużą niespodzianką mogą być dla nas godziny otwarcia banków. Zwyczajowo to 10-16, w Dublinie do 17 w czwartki. Jeśli bank nie będzie chciał od nas listu od pracodawcy z potwierdzeniem zatrudnienia, możemy to zrobić zawczasu, potrzebujemy jedynie dowodu osobistego lub paszportu i potwierdzenie zamieszkania (list, umowa lub oficjalny rachunek). Konto bankowe to jedna z podstawowych rzeczy, jakich będzie wymagał od Ciebie irlandzki pracodawca. Warto rozeznać się w ofercie kilku banków.
Wyjeżdżając do pracy w Irlandii musimy przygotować się na wysokie ceny żywności. Do najtańszych sieci supermarketów należą Aldi i Tesco, przyzwoite ceny znajdziemy także w Spar, Londis i Lidlu. Jeśli często chodzimy do sklepów jednej sieci warto wyrobić sobie darmową kartę rabatową, pozwoli to zaoszczędzić chociaż kilka Euro. A oto przykładowe ceny żywności:
- chleb – 1-1,50 Euro,
- masło – 1-2 Euro,
- mąka – 1,10 Euro,
- jabłka (1 kg) – 2,50 Euro,
- kurczak (cały) – 4,50 Euro,
- makaron – poniżej 1 Euro.
Na pewno należy się przygotować szukając pracy w Irlandii, że koszty utrzymania będą wyższe niż w Polsce, ale jeśli uda nam się znaleźć dobrą pracę, to będziemy spokojnie żyć, a nawet uda nam się coś odłożyć.
Bardzo opłacalne jest kupowanie na wyprzedażach, największe mają miejsce po Świętach Bożego Narodzenia, a także w czerwcu i lipcu.
Warto pamiętać o innym klimacie niż w Polsce i zamiast ciepłej zimowej puchówki zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, bo w zimie średnia temperatura to 4-7°C, ale za to od sierpnia do grudnia często pada, najwięcej na zachodnim wybrzeżu.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena