Rok 2014 zapowiada się całkiem interesująco dla rynku nieruchomości bowiem od stycznia w życie wchodzi wiele nowych przepisów, które istotnie wpłyną na rozwój wydarzeń w tej dziedzinie gospodarki. Czy istnieje jednak szansa na prawdziwą rewolucję na rynku?

Data dodania: 2014-01-04

Wyświetleń: 947

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prognozy rynku nieruchomości na rok 2014

Mieszkania dla Młodych

Jednym z najważniejszych czynników, który będzie stymulował rynek nieruchomości w 2014 roku jest ustawa z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania (Dz. U. z 2013 r., poz. 1304). Zastąpi ona pamiętny program Rodzina na Swoim, który przestał funkcjonować niemal rok temu. Finansowe wsparcie państwa znacznie ożywi pierwotny rynek, bowiem regulacje ustawy przewidują dotacje wyłącznie do nowych mieszkań. Segment nieruchomości z drugiej ręki może więc  przez to wiele stracić.

Więcej informacji na temat programu Mieszkania dla Młodych znajdziesz na tym blogu.

Rekomendacja S

Kolejnym ważnym aktem prawnym, który z całą pewnością odciśnie duże piętno na rynku mieszkaniowym będzie słynna Rekomendacja S uchwalona przez Krajowy Nadzór Finansowy. Wprowadzi ona przepisy zakazujące bankom udzielania kredytu bez wkładu własnego. Od nowego roku wkład własny stanie się więc obligatoryjnym elementem każdej pożyczki hipotecznej. W 2014 roku poziom wkładu wyniesie jedynie 5 procent, w kolejnym roku będzie to już 10 procent, a w 2017 osiągnie on aż 1/5 wartości zaciąganego kredytu. To z pewnością zmotywuje wielu nabywców do podjęcia szybszej decyzji o zakupie mieszkania.

dobre warunki gospodarcze

Kolejnym elementem, który może znacznie pobudzić rynek mieszkaniowy w przyszłym roku będzie - podobnie jak w roku bieżącym - polityka NBP. Przewiduje ona utrzymanie stóp procentowych na bardzo niskim poziomie nawet do przyszłej jesieni. Nie bez znaczenia pozostają również dobre prognozy polskiej gospodarki na rok 2014, które mówią o wzroście PKB oraz spadku bezrobocia. Te czynniki mogą bezpośrednio przełożyć się na ilość zaciąganych kredytów.

Trudno przewidzieć co zdarzy się w roku 2014 oraz jak będzie zachowywał się rynek nieruchomości w Polsce. Wielu ekspertów twierdzi jednak, że najbliższy rok może okazać się przełomowy. Nie chodzi tu bynajmniej o rewolucję w ścisłym tego słowa znaczeniu, a o przełamanie bessy na rynku mieszkaniowego.

Może to dobry okres, aby samemu stać się właścicielem swoich pierwszych czterech kątów? Jeśli planujesz zakup własnego M4, koniecznie zajrzyj do tego artykułu. Znajdziesz tu warunki, jakie należy spełniać, aby stać się beneficjentem programu Mieszkania dla Młodych.

Licencja: Creative Commons