Realizując inwestycję naturalną koleją rzeczy jest odpowiednie realizowanie inwestycji według harmonogramu. W ogromnym skrócie - najpierw prace budowlane, następnie wykończeniowe i urządzanie wnętrz.

Img

Kto miał coś wspólnego z budową wie, że każdy z tych etapów jest bardzo złożony, dlatego łatwo pominąć jakiś szczegół, a uzupełnianie wiąże się z dużymi kosztami, pomijając już terminy, zmarnowany czas i materiały.

I tak na etapie planowania przeprowadzenia instalacji warto rozważyć gdzie będzie umiejscowiony panel wewnętrzny naszego domofonu lub wideodomofon. Należy do tego miejsca doprowadzić kable, od centralki umiejscowionej w garażu lub w piwnicy. Kable prowadzimy standardowo zgodnie ze specyfikacją wybranego modelu.

Instalację zewnętrzną też warto przeprowadzić przed utwardzeniem terenu, a już na pewno przed zagospodarowaniem ogrodu. Od centralki prowadzimy przewody w ziemi, aż do panelu zewnętrznego. Warto pamiętać, żeby przewodu zabezpieczyć plastikowym peszlem, co przedłuży ich żywotność. Przewody należy wyprowadzić w miejscu, gdzie w przyszłości będzie zamontowany panel zewnętrzny z odpowiednim zapasem kabla, w celu uniknięcia połączeń. Należy pamiętać, żeby unikać łączenia kabla pod ziemią. Wyeliminuje to późniejsze ewentualne problemy z zawilgoceniem połączenia.

Pamiętajmy, że decyzja o tym czy montujemy wideodomofon, czy zwykły cyfrowy domofon nie jest w większości przypadków ostateczna przy przeciąganiu okablowania. Zarówno domofony cyfrowe jak i wideodomofony działają na skrętce, co umożliwia nam odłożenie ostatecznej decyzji. Natomiast warto pomyśleć o okablowaniu centralki automatyki do bramy. W przyszłości możemy chcieć taki luksus, a kabel będzie już przygotowany. Zważywszy na fakt, że koszt kabla nie jest duży a położenie dodatkowego przewodu w przygotowanym wykopie nic nie kosztuje z pewnością się to opłaci. Osobiście polecam też dodatkowy kabel do punktu kontroli dostępu - czyli przycisku na terenie posesji umożliwiającego zwolnienie furtki dla osób wychodzących z posesji. Docenimy to szczególnie po ułożeniu nawierzchni i zagospodarowaniu ogrodu.

Po ułożeniu instalacji możemy spokojnie myśleć o dalszych etapach wykończenia domu i zagospodarowania terenu. Decyzja o wyborze klasy sprzętu może zatem zależeć nie tylko od wysokości posiadanego budżetu na ten cel, ale też od ilości funkcji jakie chcemy posiadać przy kontroli dostępu.

Ważniejsze funkcje, jakie musimy rozważyć wybierając wideodomofony to możliwość zwolnienia zaczepu przez osoby autoryzowane. Modele oferowane na rynku oferują nam różne wygodne możliwości np. klawiaturę kodową, która niekoniecznie sprawdzi się w domku jednorodzinnym, z uwagi na pełną ilość cyfr. Kolejną metodą jest czytnik kart lub breloków dostępowych. Obecnie istnieją również czytniki biometryczne sczytujące linie papilarne palców osób uprawnionych do zwolnienia przegrody.

Niemniej wybór pomiędzy domofonem, a wideodomofonem jest indywidualną sprawą każdego inwestora.

Licencja: Creative Commons