Wideodomofony – rozwojowa wersja popularnych domofonów – są dziś urządzeniami bardzo zróżnicowanymi. Pytanie o to, który z nich wybrać, często sprowadza się do rozstrzygnięcia, co jest ważniejsze: wygoda użytkowania czy niska cena.

Data dodania: 2020-07-20

Wyświetleń: 873

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wideodomofon: liczy się wygoda, czy tylko cena?

Na początek komunikacja

Zasadniczo wideodomofony mogą wykorzystywać albo komunikację typu simplex, albo typu duplex. Jak nietrudno zgadnąć, tylko te drugie pozwalają na równoczesną komunikację w obu kierunkach. I jak również łatwo zauważyć – a podeprzeć się można choćby przeglądem sprzętu na https://www.napad.pl/wideodomofony-domofony-interkomy.html, to udogodnienie ma swoją cenę. Z drugiej jednak strony, jest to na tyle komfortowe, że dziś wielu producentów w ogóle odchodzi od stosowania komunikacji nierównoczesnej. To może trochę ułatwić wybór, ale warto pamiętać o tej kwestii, jeśli gdzieś znajdzie się podejrzanie tani produkt.

 

Widzieć? Tak, ale ile?

Tym, co naprawdę sprawia, że domofony od wideodomofonów różnią się w sposób zasadniczy, jest oczywiście opcja podglądu wideo. Sęk w tym, że ta różnica w najtańszym sprzęcie może być zauważalna na przykład tylko w słoneczny dzień. Wszystko bowiem rozbija się o parametry układu rejestrowania obrazu. Nie wchodząc w szczegóły techniczne, przy wyborze wideodomofonu warto zwrócić uwagę na takie oto cechy:

  • kąt widzenia. Zasadniczo jest dość szeroki, ale w niektórych wideodomofonach nie będzie to wcale oczywiste. Poza tym – i to może stanowić prawdziwy kłopot – w tańszych modelach kąt będzie wynosił na przykład 130°, ale obraz bliżej krawędzi będzie tak ekstremalnie zniekształcony, że praktycznie kąt zostanie ograniczony do 100, a czasem zaledwie 90°;
  • jasność. Przy dobrej pogodzie poradzi sobie prawie każdy wideodomofon. Po zmroku, w czasie jesiennej słoty albo przy niekorzystnych warunkach oświetlenia sztucznego spora część tańszych modeli po prostu nie da sobie rady. I owszem, można tu zastosować „protezę” w postaci doświetlenia furtki większą lampą od strony domu, ale nie o to chodzi – dobry wideodomofon będzie miał jasny obiektyw, a często także diody doświetlające. I choć obraz nie będzie równie dobry, co w dzień, ma być wystarczająco wyraźny, żeby mieć pewność, kogo się wpuszcza na posesję.

 

Wiele lat pracy w trudnych warunkach – to robi wrażenie

Kolejna sprawa – często bagatelizowana – to wytrzymałość i odporność stacji zewnętrznej. Co do zasady oczywiście wideodomofony są konstruowane w taki sposób, aby przy poprawnej instalacji pozostawały odporne na pył i wilgoć. W niektórych przypadkach warto jednak zastanowić się nad ekstremalnymi przypadkami. Poliwęglanowe soczewki mogą ulegać z biegiem lat matowieniu, woda, która dostanie się pod wpływem silnego wiatru na obudowę konsoli, może z czasem powodować jej niszczenie, przyciski w tańszych modelach są standardowo wykonane z kiepskiego materiału i często już po roku są wytarte… Tu warto dobrze zważyć swoje potrzeby, bo różnice w cenie nie zawsze będą uzasadniały zakup wideodomofonu wyższej jakości.

 

Coś więcej, niż komunikacja

Nowoczesne wideodomofony często mają funkcje dodatkowe. Najważniejszą z nich będzie zdecydowanie możliwość otwarcia drzwi kodem lub identyfikatorem magnetycznym z konsoli zewnętrznej (zwanej też bramofonem). W wielu przypadkach jest to udogodnienie, które przyjmuje się wręcz za standard.

Wideodomofony wielorodzinne (zwane też wieloabonentowymi) z kolei mogą być wyposażone również w przyciski wyjścia – pozwalają one na otwieranie drzwi zewnętrznych od środka budynku. To rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ pozwala na automatyczne zamykanie drzwi i otwieranie ich tylko w ograniczonym zakresie.

Coraz częściej też wideodomofony z najwyższej półki są zintegrowane ze skrzynkami pocztowymi. To bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie, które zdobyło sobie wielu zwolenników.

 

Cyfrowo czy analogowo?

 

  • Wideodomofony analogowe to już dość wiekowa technologia. Nie są przesadnie wydajne, bywają uciążliwe w montażu ze względu na konieczność położenia całej instalacji towarzyszącej, ale są tanie, więc cały czas się je stosuje.
  • Podstawowe modele cyfrowe oferują w porównaniu z nimi przede wszystkim lepszą jakość obrazu. Są również wygodniejsze w montażu i dziś stanowią sporą część kupowanych modeli – mają zwykle spore możliwości techniczne, są bezawaryjne, a ich ceny wciąż są na poziomie akceptowalnym dla większości inwestorów.
  • Kolejnym poziomem skomplikowania są – skądinąd też cyfrowe, ale z przyczyn technicznych wyodrębnione do oddzielnej kategorii – wideodomofony IP. Mają największe możliwości i są najbardziej konfigurowalne, jednak ich ceny są relatywnie wysokie, dlatego też w praktyce ich zastosowanie ogranicza niemal wyłącznie do szczególnie prestiżowych nieruchomości.

Tutaj wybór podyktowany jest nie tylko zasobnością portfela, ale też lokalnymi możliwościami technicznymi czy pożądanymi funkcjami dodatkowymi – nie wszystkie wszak implementuje się w wideodomofonach z niższej półki cenowej.

 

Podsumowanie

Kryteriów wyboru najlepszego wideodomofonu jest oczywiście więcej. Te omówione wyżej kwestie stanowią jednak absolutnie podstawową listę zagadnień i w większości przypadków pozwolą przynajmniej odrzucić najmniej interesujące propozycje, a to już spore ułatwienie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena