Jeżeli gry przekazują treści na temat przemocy, to oczywiście nie jest to najlepszy wybór dla naszych maluchów. Jeżeli zaś zabawa ma charakter edukacyjny, to taki rodzaj rozrywki jest jak najbardziej wskazany. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie wieku naszego dziecka do poziomu intelektualnego gier. Przecież dzieciom np. w wieku 4 lat, nie damy możliwości uczestniczenia w zabawach wymagających liczenia lub czytania. Nie zaproponujemy również chłopcom korzystania z gier przeznaczonych dla dziewczynek.
W sieci istnieje wiele przykładowych serwisów oferujących gry przeznacozne dla dzieci. Dziewczynki mogą zapoznać się z popularnymi zawodami (lekarz, kucharz, nauczyciel, fryzjer itp.), zaopiekować się zwierzątkiem, czy też nauczyć się pierwszych liter oraz podstaw matematyki. Maluch w ten sposób bardzo szybko przyswoi sobie niezbędną wiedzę. Dlaczego? Nie jest w tym przypadku do nauki w żaden sposób przymuszany, a uczy się, jednocześnie świetnie się bawiąc. Mały gracz jest nieustannie mobilizowany do przejścia kolejnego etapu gry, a każdy z nich jest wynagradzany wirtualnymi nagrodami. Dodatkowo wprowadzony jest efekt rywalizacji pomiędzy graczami. Zobaczmy ile radości sprawi naszym maluchom upieczenie ciasta, poprawne ułożenie puzzli, pokolorowanie rysunku czy też złapanie wyznaczonej liczby stworków. Również i my – dorośli – możemy przyłączyć się do rozrywki. Zobaczycie ile takim zachowaniem sprawicie radości swoim pociechom.
Należy oczywiście umiejętnie dawkować dziecku ten rodzaj zabawy. Nie należy zapominać, że ciągłe siedzenie przed komputerem jest niekorzystne dla jego rozwoju ruchowego i zdrowia. Dlatego pozwólmy naszym dzieciom wykorzystać potencjał gier edukacyjnych, zachowując niezbędny umiar.