GNU/Linux lub po prostu Linux to alternatywa dla Microsoft Windows®. Ten system operacyjny jest o stokroć stabilniejszy i bezpieczniejszy od Windowsa, jego instalacja nie wymaga żadnej wiedzy informatycznej. Linux - system z przyszłością.

Data dodania: 2008-04-28

Wyświetleń: 3307

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na początku przedstawię dystrybucję jakimi dysponuje Linux :

• Ubuntu jest wolną dystrybucją GNU/Linuksa tworzoną przez Marka Shuttlewortha wraz z firmą Canonical Ltd. Koncentruje się na łatwości instalacji i użytkowania, dobrej obsłudze każdego sprzętu i funkcjonalności. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych dystrybucji zarówno na świecie jak i w Polsce, posiada też silną społeczność użytkowników.



• Mandriva to jedna z czołowych dystrybucji ogólnego użytku ostatnich lat. Nadaje się zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Jest szczególnie popularna wśród nowicjuszy w Linuksie i użytkowników domowych, szukających alternatywnego systemu operacyjnego.



•openSUSE to dystrybucja GNU/Linuksa sponsorowana przez firmę Novell. Przeznaczona głównie na desktop. Dobra alternatywa dla Windows XP dla przeciętnego użytkownika. Zawiera dopracowane graficzne narzędzia konfiguracyjne YaST i SaX2. Jest bardzo prosta w instalacji i użytkowaniu.



• Debian/GNU Linux to uniwersalna, stabilna i dojrzała dystrybucja. Odznacza się dużą liczbą pakietów oraz znakomitym narzędziem do ich instalacji — APT-em. Debian to dobry wybór zarówno na serwer (gałąź stable) jak i na desktop (gałąź testing)



• Pardus to dystrybucja GNU/Linux sponsorowana i rozwijana przez turecką Radę Nauki i Technologii (TÜBİTAK). Cechuje się szeregiem unikalnych aplikacji i rozwiązań takich jak Mudur — framework rozruchowy czy PiSi — menedżer pakietów. System przeznaczony jest dla początkującego użytkownika.



• PCLinuxOS dawniej fork Mandrake Linux, obecnie samodzielny jednak korzysta z niektórych elementów Mandrivy . Jest to dystrybucja szczególnie popularna wśród użytkowników domowych i nowicjuszy w Linuksie, szukających alternatywnego systemu operacyjnego. Rozwój PCLinuxOS jest otwarty, ale projekt ma ambicje komercyjne. Wydania systemu nie są częste, ale charakteryzują się stabilnością



• MEPIS jest kolejną ciekawą (i popularną) dystrybucją bazującą na Debianie, przeznaczoną dla mniej doświadczonych użytkowników. Stworzony w 2002 roku przez Warrena Woodforda MEPIS, zaskoczył wielu funkcjonalnością i prostotą obsługi.



• Arch to powstała w 2001 roku minimalistyczna i wydajna (zoptymalizowana dla i686) dystrybucja dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników, szczególnie tych, którzy swoje doświadczenie w Linuksie zdobyli na dystrybucjach takich jak Gentoo, Slackware czy CRUX.



• Aurox to polska dystrybucja Linuksa, bazująca na Red Hacie i Fedorze. Aurox to dystrybucja z założenia komercyjna, dostępna jest jednak za darmo, do pobrania ze strony projektu. Aurox w ciągu ostatnich lat stał się jedną z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej.



• KateOS jest systemem dla średnio-zaawansowanych użytkowników, zorientowanym na zastosowania domowe, w tym multimedialne. Kasia jest odpowiedzią na potrzebę szybkiego, wydajnego systemu dla obeznanych w temacie Linuksa, a jednocześnie nie mających czasu na żmudne dostosowywanie środowiska pracy do warunków domowych



• PLD to system zarówno na serwer jak i na desktop. Dystrybucja popularna głównie wśród zaawansowanych użytkowników. Duża modularność zarówno jądra jak i pakietów (np. Perl rozbity na wiele mniejszych pakietów). Cechami wyróżniającymi PLD wśród innych dystrybucji są: poldek, świetny menadżer pakietów, bardzo dobrze napisane skrypty rc-scripts i domyślna konfiguracja pakietów.



• Młoda dystrybucja na desktop, reklamowana jest jako najszybszy system operacyjny zaraz po instalacji. I coś w tym jest. Dystrybucja nie jest jeszcze bardzo dopracowana,dlatego polecana jest raczej osobom, które posiadają już jakiekolwiek doświadczenie z Linuksem.



• Xandros to komercyjna dystrybucja Linuksa oparta na Debianie, warta zainteresowania, szczególnie dla osób nowych w świecie Linuksa. Jej założeniem jest maksymalne uproszczenie systemu, tak aby budził jak najwięcej skojarzeń z MS Windows. Instalacja i wstępna konfiguracja systemu jest tutaj dziecinnie prosta.



• Zenwalk to kompaktowa i szybka dystrybucja GNU/Linuksa. Dostarcza kompletne środowisko desktopowe/multimedialne/programistyczne. Zenwalk jest bardzo szybki i minimalistyczny — do każdego zadania jest wyłącznie jedna aplikacja. Domyślne środowisko graficzne to XFCE.



Teraz gdy już znamy dystrybucję Linuxa jesteśmy w stanie wybrać coś dla siebie. Ale gdybyśmy nie byli zdecydowani pomoże nam w tym Quiz.

Windows® i Office są licencjonowane, a nie sprzedawane - co oznacza, że *żaden użytkownik nie może posiadać tego oprogramowania na własność *. Będąc użytkownikami Windowsa jesteśmy skazani na ograniczenia. W Linuxie jest zupełnie odwrotnie, to my jesteśmy "panem" aplikacji oraz licencji, możemy instalować setki programów dostępnych z płyty instalacyjnej oraz pobierając je z internetu za kilkoma kliknięciami ( newbi jest w stanie wykonać tę operację ). Na windowsa jest dużo programów w sieci, które wyskoczą nam na pierwszych pozycjach w wyszukiwarkach wpisując opis programu, ale czy jest to legalne ? Z pewnością nie ! Większość oprogramowania jest w wersji DEMO lub TRIAL, żadko kiedy znajdziemy FULL VERSION (dobrych programów), za niektóre trzeba płacić nawet ponad kilka tyśięcy, np. Adobe Photoshop.

Instalując Linux, chwilę po uruchomieniu mamy dostęp do kilkunastu programów, m.in do Open Office, darmowy pakiet biurowy. Należy też wspomnieć o Windowsowskim odpowiedniku Painta, czyli Linuxowym Gimpie, który funkcjonalnością odpowiada Adobe Photoshop wartemu kilku tysięcy złotych, podkreślając tu, że Gimp jest zupełnie darmowy i instalowany przez system automatycznie. Niektórzy graficy pracujący pod Linuxem, na programie Gimp twierdzą, że dla początkujących użytkowników łatwiej będzie zrozumieć funkcjonowanie programu oraz użytkowanie go. Oczywiście programy graficzne nie są tu jedyną zaletą, w standardzie mamy wszystkie programy dla początkujących jak i średnio zaawansowanych użytkowników, znajduję się tam np. odppwiednik Totala Commandera, oraz komunikatora, łączący sie z wieloma platformami serwerów. Bez problemu możemy się połączyć z serwerami Gadu-gadu, tlena, icq, msn i wiele innych. Komunikator pracujący pod system operacyjny Linux jest bardziej stabilny. Napewno nie raz, nie dwa, zdarzyło nam się, że nasz komunikator padł. Jest to oczywiście wina serwera GG, który ma kilka zapasowych, jednak to nie jest istotne dla użytkowników Windowsa, poznieważ standardowo, zwykły posiadacz tego systemu nie jest pytany, czy połączyć sie z serwerami zapasowymi. Inaczej jest w Linuxie, zamiast czekać na przywrócenie głównego serwera do "życia", komunikator Kadu (odpowiednik Windowsowskiego Gadu-Gadu), pyta nas, czy ma się połączyć z zapasowymi serwerami. Możemy mieć satysfakcję, że nasze GG działa, nie wysyłąjąc SMS do znajomych o treści : " działa ci gg? ".
Ale koniec wiadomości ogólnych, przejdźmy do konkretów, czyli skąd wziąść system operacyjny Linux ?


Jest wiele sposobów, uwzględniając to, że jest to zupełnie darmowy system. Najszybszym sposobem będzie pożyczenie płyty od znajomych, jest to zupełnie legalne ( inaczej niż w przypadku Microsoft Windows ).

Innym sposobem będzie zamówienie płytki z allegro lub innych stron z aukcjami, co będzie nas kosztowało, co prawda niewiele, ale jednak. Wielu aukcjonerów dorzuca w zestawie wiele programów, co jest korzystne.

Można też ściągnąć system ze strony internetowej, nastepnie wypalić go na płytke CD, ustawić bootowanie na CDROM i bez problemu zainstalować.

Gdy mamy troszeczkę więcej czasu, możemy zamówić płytke z Linuxem za darmo z oficjalnej strony dystrybutora. Wystarczy sie zarejestrować i podać dane adresowe. Jednak na płytke, trzeba czekać około miesiąca. Nic dziwnego, paczka wysyłana jest zza granicy.



Gdy już się zdecydowaliśmy na drogę którą chcemy zdobyć płytkę zastanówmy się nad instalacją. Na jednym dysku możemy mieć wiele systemów operacyjnych m.in. Linux i Microsoft Windows. Zalecana jest w pierwszej kolejności instalacja Windowsa, późniejszej Linuxa, ze względu, że GNU/Linux jest bardziej "gościnniejszy". Przed instalacją systemu wybranego z którejś z dystrybucji Linux mamy możliwość przetestowania wersji bez konieczności instalowania jej na dysku. Mówiąc prościej możemy pracować na systemie Linux prosto z płyty ( Live CD ). Jeżeli jesteśmy pewni, że system testowany przez nas odpowiada nam zabieramy sie za instalację. System operacyjny Microsoft Windows, jak i Linux, jest w stanie zainstalować, każdy potrafiący czytać, znając w niektórych przypadkach podstawy języka angielskiego oraz myślący logicznie. Dla zupełnie zielonych polecamy artykuł o instalacji Linuxa i partycjowaniu dysku pod Linux. By je przeczytać kliknij tu.
Bezpieczeństwo ?

Po instalacji Microsoft Windows jesteśmy narażeni na mase groźnych wirusów z internetu. By się przed nimi uchronić, oczywiście nie w 100% należy instalować programy antywirusowe, firewalle oraz wszelkiego rodzaju antyspyware co w znaczny sposób spowalnia nasz system. W Linuxie jesteśmy bezpieczni po instalacji systemu, gdyż nie ma dedykowanych wirusów pod ten system operacyjny, a większość oprogramowania instalowane są automatycznie. Pod Windowsa, należy co jakiś czas aktualizować kilkanaście nakładek pod antywirusa i wiele innych programów, co jest uciążliwe i spowalnia nasz system, w Linuxie do aktualizacji zupełnie WSZYSTKICH programów służy jedno narzędzie - menedżera pakietów.
Support

Pewnie większość z użytkowników Microsoft Windows, odpowie, że Linux jest mało popularnym systemem operacyjnym. Otóż, odpowiem, że te osoby są w błędzie. Jak znaleźć informacje o czymś czego sie nie szuka ? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę tag: "Linux" a wyskoczy nam setki stron poświęcony temu wspaniałemu systemowi. Każda dystrybucja ma forum, na którym w krótkim czasie uzyskamy odpowiedź na męczące nas pytanie.

Do najważniejszych polskich grup dyskusyjnych należą:

*

pl.comp.os.linux - ogólna grupa linuksowa
*

alt.pl.comp.os.linux.newbie - grupa linuksowa dla początkujących
*

pl.comp.os.linux.sprzet - grupa linuksowa dotycząca sprzętu (w tym kompatybilności sprzętu z Linuksem)
*

pl.comp.os.linux.sieci - grupa linuksowa dotycząca sieci komputerowych (w tym zakładania i konfiguracji)
*

pl.comp.os.linux.debian oraz alt.pl.comp.os.linux.debian - konkurencyjne grupy dotyczące Debiana
*

alt.pl.comp.os.linux.slackware - grupa dyskusyjna dystrybucji Slackware
*

alt.pl.comp.os.linux.gentoo - grupa dyskusyjna dystrybucji Gentoo
*

alt.pl.comp.os.linux.fedora - grupa dyskusyjna dystrybucji Fedora Core
*

alt.pl.comp.os.linux.aurox - grupa dyskusyjna dystrybucji Aurox
*

alt.pl.comp.os.linux.mandrake - grupa dyskusyjna dystrybucji Mandriva (dawniej Mandrake)

Podsumowanie

Windows XP to system który po zainstalowaniu działa. Działa różnie, czasem się wlecze, czasem się wiesza, gdy nie zabezpieczony, łatwo go zawirusować, łatwo się do niego włamać (jeśli nieodpowiednio zabezpieczony). Łatwo go używać. Łatwodziała z Windows bez problemu. Windows, jako system dla przeciętnego użytkownika, gdy dobrze zainstalowany i zabezpieczony, załatany i podany na talerzu może być i często jest użyteczny. zainstalować nowe programy, gry. Większość programów

Komputer z Windows, zainstalowany i używany przez osobę niekompetentną może stać się w krótkim czasie bardzo niebezpiecznym narzędziem, rozsyłającym po Internecie spam, wirusy i robaki, wykorzystywanym w różnych, często kryminalnych celach, bez zgody i wiedzy właściciela.

Windows to czasemy jedyny wybór, gdy np. użytkownikowi zależy na działaniu specyficznego, dedykowanego programu (np. aplikacja finansowa, program rachunkowy, etc). Windows to system prosty w obsłudze. Bardzo wiele operacji jest w stanie wykonać osoba nie mająca zielonego pojęcia o komputerach, systemach operacyjnych czy oprogramowaniu. Oczywiście na takiego nieświadomego użytkownika zastawionych jest mnóstwo pułapek, dlatego zdecydowanie polecaną metodą jest instalacja i wstępna konfiguracja systemu (zabezpieczenie) przez osobę świadomą i kompetentną. Przy odpowiednim ustawieniu uprawnień i zabezpieczeń, Windows może być systemem równie bezpiecznym co Linux.

(Ubuntu) Linux

Linux to system, który po zainstalowaniu raczej działa. Jeśli działa, działa dobrze, szybko. Jest bezpieczny. Proste operacje wykonuje się równie prosto jak w środowisku Windows. Instalacja standardowego oprogramowania jest prosta (choć nie identyczna jak w systemie Windows). Niestandardowe operacje mogą być jednak dla przeciętnego użytkownika poza zasięgiem.

Linux to idealny system gdy chcemy mieć kontrolę nad komputerem, dostosować swoje środowisko pracy pod swoje potrzeby, wiedzieć jak działa Twój system operacyjny i co zrobić, jeśli nagle działać przestanie.

Linux jest również idealny jako system dla użytkownika który chce wykonywać na swoim komputerze kilka podstawowych operacji (np. sprawdzać pocztę, przeglądać Internet i edytować dokumenty). Używając Linuksa (oczywiście zainstalowanego przez kompetentną osobę), taki użytkownik będzie mógł bardzo długo cieszyć się niezawodnym i funkcjonalnym systemem.

Linux to system, dla przeciętnego użytkownika wyraźnie trudniejszy w obsłudze niż Windows i aby z niego wydajnie korzystać potrzebny jest na początku chociażby minimalny wysiłek. Z drugiej strony, po zapoznaniu się ze specyficznymi dla Linuksa narzędziami (jak np. menadżer pakietów) wiele operacji (jak np. instalacja oprogramowania) może wydać się prostszymi i mniej pracochłonnymi niż u konkurencji.







Ten artykuł opisuję powierzchowne zalety Linuxa, dla osób rozważających migrację na Linuxa proponuję zapoznanie się ze stroną : www.jakilinux.org , na tej stronie są opisane dokładnie takie elementy jak np. instalacja, podział na partycję, pierwsze kroki z systemem, pomoc w wyborze dystrybucji.

Proponuję też obejrzeć filmik zamieszczony na stronie, zajmujący 10 MB, prezentujący system Linux, oto link : http://storage.dobreprogramy.pl/demonstracje/linux_przegladsrodowisk/linux_przegladsrodowisk_low.htm
Licencja: Creative Commons
0 Ocena