Domy ekologiczne to nowe i modne trendy w branży budowlanej, jednakże dom, który można nazwać ekologicznym musi spełniać kilka istotnych warunków. Okazuje się, że do jego budowy nie wystarczy użyć tylko i wyłącznie materiałów naturalnych. 

Data dodania: 2013-09-25

Wyświetleń: 992

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

      Przede wszystkim budynek ten w trakcie swej eksploatacji powinien zużywać jak najmniejsze ilości energii. Oszczędzanie jest w modzie, a budynek wzniesiony zgodnie z wymogami o dbałość środowiska, w którym żyjemy, to doskonały przykład na to, że można być ekologicznym na wiele interesujących sposobów.

     Do budowy ekologicznych domów wykorzystuje się odpowiednie technologie grzewcze i budowlane, które pozwalają na zminimalizowanie strat ciepła. Dzięki temu bilans elektryczny nie zaskoczy nas zbyt wygórowaną ceną.

     W jaki sposób wybudować dom, aby był ekologiczny i oszczędzał dla nas energię? Okazuje się, że kształt budynku ma tutaj ogromne znaczenie. Zupełnie nie opłaca się budowanie ze spadzistym lub łamanym dachem. Bryła zwarta jest o wiele korzystniejsza niż rozczłonkowana, natomiast okna powinny wychodzić na południe, a reszta pomieszczenia musi być zaciemniona.

    Kolejna podstawową zasadą budowania w ekologicznym stylu jest korzystny stosunek powierzchni budynku co do jego objętości. Najwięcej ciepła ucieka przez dach, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie postawienie budynku piętrowego, aby ciepło przedostające się ku górze, automatycznie ogrzewało górne partie budowli. Budynek należy podzielić także na dwie części: na część zimniejszą i cieplejszą. W tej pierwszej powinny znaleźć się pomieszczenia, które będą rzadziej używane, takie jak spiżarnia czy garderoba.  Natomiast w cieplejszej części umieśćmy pomieszczenia codziennego użytku na przykład kuchnia, sypialnia i salon.

     Jeżeli chodzi natomiast o budulec, z którego ma być wykonany nasz dom, należy brać pod uwagę tylko i wyłącznie materiały, które są przyjazne środowisku, czyli takie, które nie emitują do atmosfery dość sporych ilości szkodliwych substancji na przykład siarki i dwutlenku węgla. Polecane są natomiast tradycyjne surowce, takie jak glina, cegła lub kamień.

     Nie ma wątpliwości, iż domy ekologiczne pozwalają nam na zaoszczędzeniu energii elektrycznej i mimo tego, że inwestycja w nie na samym początku może dość sporo kosztować, to z biegiem czasu zasobność naszego portfela znacznie wzrośnie, bowiem zmniejszą się nasze wydatki na prąd i ogrzewanie. Każdy dom posiadający status ekologicznego, powinien być wybudowany z troską o nasze środowisko. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena