Boże Narodzenie, Walentynki, Wielkanoc, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, imieniny, urodziny, rocznice, parapetówki, komunie, chrzty, śluby… Polska tradycja i kalendarz obfitują w okazję do wręczania sobie prezentów! Zwyczaj obdarowywania się jest bardzo miłym, ale i kłopotliwym zwycz...

Data dodania: 2008-04-13

Wyświetleń: 4024

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Boże Narodzenie, Walentynki, Wielkanoc, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, imieniny, urodziny, rocznice, parapetówki, komunie, chrzty, śluby… Polska tradycja i kalendarz obfitują w okazję do wręczania sobie prezentów!
Zwyczaj obdarowywania się jest bardzo miłym, ale i kłopotliwym zwyczajem.
Kłopot dla obdarowywanego pojawia się wówczas, gdy otrzymany prezent zupełnie nam się nie podoba lub, który jest dla nas kłopotliwy z uwagi na konieczność „rewanżu” ponad nasze możliwości finansowe. (Jak sobie „radzić” w takiej sytuacji - w kolejnym artykule.)
Kłopot dla darczyńcy to kłopot z wybraniem odpowiedniego pod każdym względem prezentu: pasującego zarówno do okazji jak i do osoby, a poza tym w odpowiedniej cenie i przede wszystkim ORYGINALNEGO! Żaden, bowiem prezent nie będzie „trafiony”, jeśli będzie kolejnym takim samym lub podobnym przedmiotem w domu obdarowywanego.
Wybór „typu” prezentu do osoby jest stosunkowo prosty, jeśli obdarowujemy kogoś nam znanego, kogo upodobania, hobby, sposób spędzania wolnego czasu jest nam znany. Jeśli mamy kupić prezent dla osoby, która kocha konie lub każdą wolną chwilę spędza pod żaglami lub na nartach łatwo nam zawęzić obszar poszukiwań prezentu do prezentów o tematyce związanej ze jeździectwem, nartami lub żeglarstwem. Gorzej, jeśli takiej wiedzy na temat obdarowywanego nie mamy, lub nie wiemy, jakiego elementu wyposażenia np. sprzętu narciarskiego jeszcze nie ma. W takiej sytuacji najbezpieczniej jest wybrać prezent „uniwersalny”, tj. pasujący do każdej niemal osoby i na każdą okazję, unikając ryzyka wręczenia czegoś, co dana osoba już ma.
Do tego typu „bezpiecznych” prezentów należą wszelkiego rodzaju przedmioty wykonywane ręcznie, w pojedynczych egzemplarzach. Są unikalne, a w dobie zalewania naszego rynku masowymi produktami z Chin, ich wartość każdego dnia rośnie.
Nie mówię tu o typowych wyrobach rękodzieła artystycznego, jakie nam wszystkim kojarzą się ze sztuka ludową(która też ma swoich wielbicieli, a poza tym znów staje się modna), ale o przedmiotach nowoczesnych, pasujących do większości wnętrz, ale unikalnych.
Na naszym rynku pojawia się coraz więcej sklepówoferujących takie prezenty (np.http://twoj-prezent.pl .
Twoja mama ma imieniny? Obdaruj ją piękną szkatułką na biżuterię lub ręcznie zdobionym pudełeczkiem do przechowywania kawy.
Szukasz prezentu dla dziecka? Zamiast kupować mu kolejną zabawkę, jakich wiele, daj mu w prezencie unikalną, drewnianą skarbonkę. Dodatkowo możesz obradować go haftowanym obrazkiem, który na pewno spodoba się każdemu małemu urwisowi, a poza tym rozweseli jego pokój.
Prezent na ślub? Może ręcznie haftowana serweta na stół lub obraz?
Szukasz prezentu dla miłośnika koni? Kup mu w prezencie ręcznie haftowany obraz lub pojemniczek na długopisy z końmi.
Prezent dla babci? Na pewno ucieszy ją oryginalna, ręcznie robiona ramka na zdjęcia ze zdjęciem wnuczka. A jeśli babcia lubi robótki ręczne, to na pewno przyda jej się skrzynka, do przechowywania włóczki.
Chcesz dać prezent swojej ukochanej dziewczynie? Kup oryginale pudełeczko z romantycznym motywem – może służyć do przechowywania „waszych” pamiątek. Możesz też ją obdarować oryginalnym naszyjnikiem.
Parapetówka? Może piękna grafika lub obrus? Możesz też dać w prezencie kwiaty doniczkowe, ale w unikalnej, ręcznie zdobionej doniczce!
Taki prezent, jedyny w swoim rodzaju i kupiony specjalnie dla tej osoby na pewno ucieszy ją bardziej, niż kolejny wazon lub kosmetyk, a poza tym będzie przez długie lata kojarzył się z osobą, od której go otrzymano.
A w końcu o to tak naprawdę chodzi w prezentach!
Licencja: Creative Commons
-2 Ocena