W jaką nieruchomość najlepiej wkładać pieniądze? Czy lepiej kupować mieszkanie nowe, czy typowo do remontu? Wreszcie, czy dobrym wyjściem jest zakup nieruchomości pod wynajem?
W czasach, dosyć kiepsko funkcjonującego rynku sprzedaży mieszkań, wynajem ma się wciąż całkiem dobrze. Związane jest to oczywiście z ciągle wzrastającą liczbą studentów udających się z mniejszych do większych miejscowości.
Wynajmują mieszkania także i te osoby, których po prostu nie stać na opłacanie wysokich rat kredytu lub te osoby, którym kredytu nie chce udzielić żaden bank (ze względu np. na niskie zarobki).
Kilka praktycznych porad dla osób chcących zakupić mieszkanie stricte pod wynajem
Zastanów się gdzie sam chciałbyś mieszkać-czyli jaka lokalizacja najlepsza?
Dobra lokalizacja mieszkania w dużym mieście to podstawa. Nawet najpiękniejszy dom, znajdujący się daleko od centrum nigdy nie będzie tak atrakcyjny, jak małe mieszkanie w samym centrum.
Ludziom zależy na oszczędności czasu, szczególnie młodym i szczególnie tym, które mieszkają w większych aglomeracjach. Biorąc zatem pod uwagę możliwość załatwienia wielu spraw szybko i bez konieczności poruszania się tramwajem lub autobusem po całym mieście, mieszkanie w centrum bije całą konkurencję na głowę.
Co należy rozumieć poprzez pojęcie korzystna lokalizacja?
Przede wszystkim ważna, w tym zakresie stawia się na:
Bliskie sąsiedztwo uczelni,
miejsca, w którym odbywają się imprezy studenckie,
sieć sklepów ogólnospożywczych oraz aptek itp.,
dobrze rozwinięty węzeł komunikacyjny.
Pamiętajmy, ponad to lokalizacja to tak naprawdę pomocne narzędzie w zakresie selekcji grupy docelowej osób, na których zainteresowaniu naszym mieszkaniem szczególnie nam zależy.
Na ile ważny jest sam budynek?
Wygląd budynku potrafi w dużej mierze zapewnić nam duże bądź zupełny brak zainteresowania naszym mieszkaniem. Kupując dane mieszkanie, zastanówmy się przede wszystkim nad tym, czy sami zdecydowalibyśmy się na tego typu inwestycję. Jeśli my sami zdecydowanie nie chcielibyśmy mieszkać w wybranym przez nas domu, to dlaczego inni mieli by mieć inne zdanie?
Jeśli kupujesz mieszkanie na piętrze, sprawdź koniecznie, czy w budynku jest winda. Dla wielu osób jest to bowiem priorytet.
Sam rozstaw pomieszczeń w mieszkaniu również ma niebagatelne znaczenie. Z pewnością negatywnie na ocenę mieszkania wpłynie obecność pokoi przejściowych, salon z aneksem kuchennym (szczególnie jeśli uderzamy chodzi o grupę docelową studentów).
Wreszcie na samym końcu, nie zapominajmy o dobrym, pierwszym wrażeniu. Tylko mieszkanie w dobrym stanie może wzbudzić zainteresowanie i pewnego rodzaju bezpieczeństwo dla osób, które mają w nim mieszkać.
Jeśli nie masz pomysłu od czego rozpocząć poszukiwanie domu, zacznij od biura nieruchomości, których w samym Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i innych dużych miastach studenckich jest mnóstwo.