Krok 1 – szukanie oferty
Poszukaj mieszkania, które jest dla Ciebie odpowiednie. Twoim ideałem są duże okna, taras lub widok na morze? Myślisz o mieszkaniu, w którym będzie słonecznie lub chłodno? Deweloperzy z pewnością mają takie mieszkania. Poszukaj opinii na forach internetowych na temat deweloperów przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy.
Krok 2 - negocjacje
Wybierając mieszkanie od dewelopera, powinieneś spróbować negocjacji. Często, zwłaszcza gdy mieszkań na rynku jest dużo, deweloper jest w stanie opuścić trochę z ceny. Nie jest to jednak regułą, jak w przypadku zakupu mieszkań od osób prywatnych z rynku wtórnego.
Krok 3 – podjęcie decyzji
Zdecydowałeś się na zakup wymarzonego mieszkania. Podjąłeś decyzję i zdecydowałeś się podpisać umowę. Czeka Cię podpisanie umowy przedwstępnej lub w formie aktu notarialnego.
Krok 4 – finansowanie inwestycji
W przypadku, gdy nie posiadasz odpowiedniej ilości gotówki, postaraj się o kredyt w sprawdzonym banku. Oprócz dokumentów związanych ze zdolnością kredytową, musisz posiadać także dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania, czyli między innymi: pozwolenie na budowę, odpis z księgi wieczystej, oświadczenie dewelopera, akt notarialny, jeżeli został już podpisany, lub umowę przedwstępną zakupu nieruchomości, wypis z rejestru gruntów i budynków potwierdzający status działki pod zabudowę mieszkaniową.
Krok 5 - Odbiór mieszkania od dewelopera
Przy odbiorze mieszkania skorzystaj z usług inspektora nadzoru budowlanego, koszty niewielkie, a pomoc może okazać się nieoceniona.
Odbierając mieszkanie, weź ze sobą umowę, projekt mieszkania oraz schemat instalacji. Koniecznie rozlicz się z deweloperem według powierzchni, która znajduje się w umowie. Sprawdź dokładnie posadzki, ściany, instalacje, okna i drzwi - wszystkie wady i usterki należy wpisać do protokołu zdawczo-odbiorczego. Deweloper jest zobowiązany do ich naprawy i określenia czasu, w jakim to zrobi.
Pamiętaj, deweloper jest stroną umowy i jako generalny wykonawca odpowiada za całość inwestycji. Niedopuszczalną praktyką jest usprawiedliwianie wad i niedociągnięć zaniedbaniem obowiązków przez podwykonawcę.
Krok 6 – podpisanie umowy u notariusza
Po przelewie wierzytelności do dewelopera, należy udać się do notariusza w towarzystwie przedstawiciela dewelopera. Odbieramy akt notarialny własności mieszkania i już jesteśmy właścicielami mieszkania.
Krok 7 - zapłata podatków
Jeżeli mieszkanie zostało zakupione z rynku wtórnego, u notariusza płacimy dodatkowo 2% wartości mieszkania tytułem podatku od czynności cywilno-prawnej. W przypadku kredytu hipotecznego musimy zapłacić 19 zł za czynność cywilno-prawną tytułem podpisania umowy przeniesienia hipoteki.
Po spisaniu aktu notarialnego należy udać się do urzędu miasta lub gminy w celu ustalenia kwoty podatku od nieruchomości.