Istnieje na rynku wiele systemów CAD służących do wspomagania procesu projektowania. Wiodący prym AutoCAD oraz wiele jego “klonów” jak IntelliCAD, ZwCAD, BricsCAD i inne.

Data dodania: 2013-04-27

Wyświetleń: 1589

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Posiadają one możliwość rozszerzania ich funkcjonalności poprzez zaprogramowanie specjalistycznych dodatków branżowych - innych programów będą potrzebować architekci, innych elektrycy czy instalatorzy.

Rozszerzenia te potocznie nazywane “nakładkami” można pisać w kilku różnych technologiach programistycznych, które postaram się sklasyfikować.

  1. AutoLisp/VisualLisp - technologią dostępną dla kazdego jest “lisp”, jest to skryptowy język programowania interpretowany w CADach.

    1. Plusy

      1. Pisanie w nim nie wymaga specjalistycznego oprogramowania programistycznego, wystarczy “zwykły” notatnik (chociaż dobrze jakby podświetlał składnię :) )

      2. Działa na dużej części CADów, zdażają się różnicę w interpretacji lispa, ale z grubsza można założyć że program napisany na Autocadzie uruchomi się na Intellicadzie czy Zwcadzie

    2. Minusy

      1. Bardzo wolno działa

      2. Kodu napisanego w lispie nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć przed kradzieżą, ponieważ jest to czysty tekst

      3. Okna dialogowe tworzy się w DCL (Dialog Control Language) mają one dość ograniczoną ilość kontrolek i wyglądają mało profesjonalnie

  2. VBA - Visual Basic for Application, jest uproszczona wersja języka Visual Basic. W roku 2007 Microsoft przestał wspierać Autodesk w dystrybucji tej technologii zachęcając twórców nakładek do korzystania z technologii .Net.

Autodesk kontunouwał nieautoryzowane przez MS wsparcie VBA do wersji 2010.

Konkludując, nie piszcie już programów w VBA.

  1. ADS - Technologia dostosowana do programowania w języku C

    1. Plusy

      1. Szybkość działania - programy napisane w C/C++ są najwydajniejsze

      2. Używana zarówno w Autocadzie jak i w dużej części “klonów”, powoli ustępuje miejsca swojemu następcy - ObjectARX

    2. Minusy

      1. Wymaga specjalistycznej wiedzy na temat programowania

      2. Osobna kompilacja na każdą wersję CAD’a

  2. ObjectARX - biblioteka programistyczna współpracująca z językiem C++, jako następca ADS powiela jego plusy i ograniczenia. W mojej ocenie jest to technologia wspierana przez jak największą liczbę programów CAD, co w przypadku rynku polskiego gdzie “klon” Autocada kosztuje 10-20% “oryginału” ma duże znaczenie.

  3. .NET API - w porównaniu do poprzednich technologii jest na pewno technologią łatwiejszą do opanowania dla programisty. Prostszą w tworzeniu efektownych okien dialogowych bądź połączeń z programami zewnętrznymi typu Word, Excel. Programy w niej napisane działają trochę wolniej niż programy napisane w ADS czy ObjectARX. Największą jej wadą jest zasięg działania, AutoCAD obsługuję ją wprawdzie od dawna ale z pozostałymi CADami, już nie jest tak różowo.

Technologie ADS, ObjectArx czy .Net API wymagają specjalistycznego środowiska programistycznego - ale Microsoft udostepnia darmowe wersje Visual Studio Express, co rozwiązuję tą sprawę.

Jeżeli ktoś z Was zastanawia się nad tworzeniem profesjonalnych aplikacji CAD dla architektów, projektantów, instalatorów czy elektryków to polecałbym i chciałby aby jego nakładka miała jak największe grono odbiorców to polecałbym technologię ObjectArx, ewentualnie w połączeniu z ADS na starszych wersjach CADów.

Jeżeli interesuje Was efektowny wygląd programu i głównie “mainstream cadowy” czyli AutoCAD to polecam .Net API.


Dla domowych pasjonatów CADa najlepszym wyborem będzie chyba lisp.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena