Praca w zawodzie daje szerokie perspektywy, dobre zarobki i niewątpliwie jest pasjonująca dla każdego, kto zainteresowany jest projektowaniem, ale nie budynków czy wnętrz, ale właśnie zieleni.
Praca czeka w różnych firmach
Głównie popyt na osoby związane z tym zawodem związany jest z naszą większą świadomością estetyczną jako społeczeństwa. Ranga zawodu cały czas rośnie, ponieważ Polska, tak samo jak inne kraje rozwinięte, zwraca dużą uwagę na walory przyrodnicze i krajobrazowe. Praca może być w związku z tym związana zarówno ze zleceniami dla klientów indywidualnych, dla których projektuje się głównie ogrody, jak i można znaleźć zatrudnienie przy przygotowywaniu, rekultywacji terenów zielonych takich jak parki, skwery, place, ośrodki wypoczynkowe na zlecenie administracji państwowej, organizacji pozarządowych, instytucji, zarządów czy też nawet firm, które chcą wokół swojej siedziby przygotować interesującą wizualnie i sprzyjającą relaksowi przestrzeń.
Dodatkowo warto wskazać, że Polska ratyfikowała Europejską Konwencję Krajobrazową, która zobowiązuje do zajmowania się krajobrazem – jego ochroną o najbardziej wartościowe obszary. Dlatego też praca dla architektów krajobrazu, którzy będą zajmowali się przykładowo obszarami Natura 2000, także jest dostępna w dużej ilości.
Własne firmy
Dużo osób związanych z projektowaniem terenów zielonych decyduje się dodatkowo na zakładanie własnych firm. W tym celu nie trzeba bardzo dużych inwestycji, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że liczba analogicznych przedsiębiorstw rośnie, więc trzeba radzić sobie z coraz większą konkurencją na rynku. Posiadając jednak pasję, wartościowe wykształcenie i pierwsze sukcesy na koncie, znalezienie klientów nie jest dużym wyzwaniem zarówno wśród osób prywatnych, jak i instytucji, firm.