Najnowsza technologia w dziedzinie monitoringu wizyjnego która do transmisji sygnału wykorzystuje zwykły kabel koncentryczny, co w znacznym stopniu ułatwia instalację.   Kamery generują obrazy HD Ready  oraz Full HD

Data dodania: 2013-03-22

Wyświetleń: 2384

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kończą się już dni tradycyjnej telewizji analogowej i to nie tylko w telewizji naziemnej ale również telewizji przemysłowej stosowanej w profesjonalnych systemach zabezpieczeń. Systemy analogowe miały zostać wyparte przez systemy Ip (megapixelowe kamery o dużych rozdzielczościach/0 i tak pewnie by się stało gdyby nie rewolucyjna technologia HD-SDI, która powastała w 2010 roku. Na rynku konsumenckim mamy coraz więcej produktów wspierających wysokie rozdzielczości HD720p (1280x720) lub 1080p (1920x1080). Wszystkie produktowane teraz telewizory mają już panoramiczny obraz przystosowany do rozdzielczości HD.

HD-SDI (High Definition - Serial Digital Interface) w bardzo dużym skrócie jest to technologia, która pozwala przesłać sygnał wysokiej rozdzielczości 720p lub 1080p po kablu koncentrycznym.  Gdy teraz odniesiemy się do tradycyjnej telewizji analogowej , możemy zauważyć że obrazy generowane przez urządzenia HD CCTV są dla 720p trzy razy bardziej szczegółowe niż obrazy analogowe w systemie  PAL D1 oraz 5 razy bardziej szczegółowe dla 1080p.Kolejną zaletą w porównaniu z systemami analogowymi jest panoramiczny obraz 16:9 co daje nam bardziej naturalną scenę. Technologia HD-SDI zapewnia w pełni cyfrową transmisję sygnałów HD z wykorzystaniem standardowego kabla antenowego 75 Ohm. HD-SDI jest to technologia która pozwala na przesłanie sygnału cyfrowego o strumieniu 1,46Gbit/s. Tak potężny strumień daje nam cyfrowy obraz HD bez jakichkolwiek opóźnień,  tak jak ma to miejsce w przypadku megapixelowych kamer IP.   

W 2010 roku ceny urządzeń HD-SDI były jeszcze bardzo wysokie, jednak na świecie jest coraz więcej producentów, więc ceny topnieją w bardzo szybkim tempie.  Na dzień dziesiejszy jest to jeszcze prawie dwa razy więcej niż w przypadku sprzętu analogowego, jednak trzeba pamiętać o tym, że jedna kamera 1080p może zastąpić 5 tradycyjnych kamer. 

HD-SDI ma zalety megapixelowego  monitoringu IP,  a prostotę instalacji systemów analogowych. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena