Kiedy remontujemy dom lub urządzamy właśnie kupione mieszkanie, dbamy o to, aby projektowanie wnętrz było funkcjonalne, estetyczne i ponadczasowe. Niestety, kiedy zdajemy się na własny gust albo pomoc architekta, którego praca pozostawia wiele do życzenia, możemy popełnić łatwe do uniknięcia błędy.

Data dodania: 2013-02-24

Wyświetleń: 1575

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zbawienne aranżacje w trójwymiarze

Jeszcze na etapie planowania wystroju możemy zdecydować się na aranżacje 3D, dzięki którym pomysły będące póki co tylko w naszej głowie, ujrzą wreszcie światło dzienne. Kiedy któreś z rozwiązań okaże się nietrafione, bez żadnych konsekwencji możemy je wykreślić z planów zaaranżowania przestrzeni. W rzeczywistym pomieszczeniu byłoby już o to o wiele trudniej.

Często wpadamy w pułapkę podpatrywania wystrojów wnętrz u znajomych, na stronach internetowych czy w miesięcznikach poświęconych aranżacji. Wydaje się nam, że łatwo jest przenieść takie realizacje do własnego domostwa. Nic bardziej błędnego – takie aranżacje to najczęściej jedynie nieudane kopie. Rzadko kto myśli nad tym, że poza detalami i kolorami liczy się również rozplanowanie przestrzeni w zgodzie z kształtem, szerokością i wysokością wnętrza, a także zależnie od wpadania do pokoi naturalnego oświetlenia. Projekty okien to bowiem nie tylko jeden z elementów wystroju, ale też bardzo ważna część aranżacji, która nie pozostaje bez wpływu na wygląd całości.

Brak konsekwencji

Do najczęściej popełnianych błędów należy przede wszystkim brak konsekwencji w wystroju całej nieruchomości. Niezależnie od tego, czy aranżujemy dwupokojowe mieszkanie czy podmiejską willę, należy w każdym z pomieszczeń utrzymać podobny styl. Kuchnia retro granicząca z nowoczesną jadalnią nie wypada dobrze. Podobnie projekty kominków w stylu wiktoriańskim nie sprawdzą się w rustykalnym pokoju dziennym.

Kierując się chwilową modą albo swoim błędnym przekonaniem, które nie zostało skonsultowane ze specjalistą, łatwo o fatalny w skutkach błąd. Masywne meble w małych wnętrzach albo ciemne wykończenie podłóg czy ścian jest przytłaczające – niewielkie wnętrza tylko tracą swoją powierzchnię, a ciemne płytki, na których podobno nie widać brudu, aż kłują w oczy, pokryte kurzem. Niezbyt dobrym pomysłem jest także tworzenie aneksu z zamkniętej do tej pory kuchni – zapachy przechodzące do reszty mieszkania i konieczność nienagannego porządku w kuchni nie wszystkich cieszy.

Aranżacje wnętrz powinny służyć wszystkim domownikom przez lata – zawczasu pomyślmy więc o tym, żeby móc z łatwością i niewielkim kosztem nadać im za jakiś czas świeżości oraz o tym, że pokoje dziecięce powinny rosnąć wraz z ich mieszkańcami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena