Hasło to pierwsza linia obrony. Brzmi to może banalnie, ale jak pokazują ostatnie statystyki, nasze hasła bywają dość mizerne. Okazja czyni złodzieja i warto o siebie dbać także w internecie. Pozwól, że pokażę ci pewną strukturę pamięciową. Ułatwi ci ona zapamiętanie hasła, zwiększy bezpieczeństwo i bez problemu dopasujesz ją do siebie.

Data dodania: 2013-02-06

Wyświetleń: 1559

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystkie sposoby, jakie pokażę, posłużą do uporządkowania serwisów wobec pewnego wzorca.  Teraz będziesz znacznie łatwiej pamiętał hasło. Na początku zastanowisz się, jaki priorytet ma dla ciebie ta strona, jakie usługi świadczy, czy posiadasz pozytywne skojarzenia z nią. Może zarejestrowałeś się na niej w dniu swojej pierwszej randki. Parę sekund myślenia i nagle odkrywasz swoje solidne i unikalne hasło.

Gdy jesteśmy aktywni w sieci, to z czasem przybywa nam naprawdę spora lista serwisów. Mogą to być konta bankowe, fora dyskusyjne, komunikatory, czaty, portale społecznościowe, poczta, serwisy aukcyjne, galerie i wszelkie inne serwisy użytkowe. Wielu użytkowników idzie po linii najmniejszego oporu i używa naprawdę prostych do złamania  haseł. Często nawet jednego lub parę podobnych do siebie. Taka uniwersalność ułatwia nam życie i wyłącza myślenie.

Haker12, marcin1, 123123, samsung, qwert, monika, zaq12wsx, polska16, czarekm.

Przedstawiam ci teraz przykładowe hasło: SBK1inteligo20912$

Czy to jest trudne hasło do złamania? Na pewno jest trudniejsze od mojakasa126, które można złamać metodą słownikową. Składa się z dużych i małych liter, liczb oraz znaków specjalnych. Czy jest trudne do zapamiętania przez ciebie? Tylko pozornie, ponieważ ten system bazuje na metodzie skojarzeń.

SB jest skrótem od serwisu bankowego. K1 oznacza fakt, że ta strona jest w klasie pierwszej i posiada dla nas największy priorytet. Inteligo to subtelna podpowiedź mówiąca, w jakim banku mamy to konto. 20912 jest przykładową datą podpisania umowy z bankiem i jest to data 20 września 2012 roku. Muszą to być liczby, które w jakiś sposób wiążą się akurat z tą instytucją. Symbol $ z pewnością kojarzy nam się z dolarem, a więc poniekąd z gotówką. Czy nadal to hasło jest trudne w zapamiętaniu?

Na początku warto posegregować serwisy według naszej hierarchii ważności. Hasło do strony bankowej jest na pewno ważniejsze niż hasło do forum dyskusyjnego i dlatego jest w klasie 1. W końcu chodzi o twoje ciężko zarobione pieniądze i przyszłość. Warto wrzucić tu wszystkie serwisy, które w jakikolwiek sposób są związane z pieniędzmi. Klasa 1 powinna mieć najbardziej solidne hasło.

Klasa druga może zawierać wszystkie serwisy społecznościowe. Twój wizerunek w sieci jest równie ważny i raczej nie chciałbyś, by ktoś nim swobodnie zarządzał.

Klasa trzecia może posiadać wszystkie konta pocztowe. Poczta także odgrywa ważną rolę. To właśnie na nią przychodzą przypomnienia, zmiany haseł i często linki bezpośrednie. Jest to swoisty punkt startowy i warto o niego dbać.

Do klasy czwartej możesz wrzucić fora dyskusyjne, czaty i inne sposoby luźnej komunikacji. To jest właśnie wzorzec, jak można zrobić tę strukturę...

Równo dobrze możesz to nazywać jako segmenty, piętra czy sektory. Ważne, by zdawać sobie sprawę, że istnieją strony ważniejsze od innych, a następnie je posegregować według własnego uznania.

Serwisy warto wyróżnić nie tylko wobec ich ważności, ale także rodzaju usługi. Ta podpowiedź może nam ułatwić przypominanie hasła. Podam przykładowe skróty od nazwy usług.

1.Serwis bankowy (SBA)

2.Serwis użytkowy (SUZ)

3.Serwis aukcyjny (SAU)

4.Forum dyskusyjne (FDY)

5.Portal społecznościowy (PSP)

Człowiek jest oczywiście człowiekiem i z czasem może zapomnieć.  Zwłaszcza kiedy posiada sporo unikalnych haseł i dopiero zaczyna używać tej struktury pamięciowej. Warto stworzyć kompletną bazę haseł do wszystkich serwisów. Pomaga to też orientować się w naszych stronach. Wystarczy do tego zwykły edytor tekstowy, na przykład notatnik. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa, zróbmy zrzut ekranowy tego pliku. Dzięki temu nasze hasła będą w postaci tekstowej i graficznej. Trudniej będzie je stracić. Nie polecam zapisywania haseł na papierze czy pulpicie. Mogą się dostać w niepowołane ręce i będzie bardzo źle.

Tę bazę danych oczywiście zabezpieczymy stosownym algorytmem szyfrującym.  Sam polecam taki program jak TrueCrypt. Jest lekki, wygodny i mobilny. Posiada wiele bardzo silnych algorytmów szyfrujących, jak AES-256, Serpent i Twofish. Swoją bazę haseł bez problemu możesz zaszyfrować i nosić na pendrive bez żadnych obaw.

W razie zgubienia nikt niepowołany do niej nie dotrze.Instrukcje używania programu znajdziesz bez problemu w internecie. Warto robić kopie danych na innych urządzeniach w razie utraty jednego z nich.

Hasła powinno się zmieniać co jakiś czas, tak samo jak usprawniać całą strukturę pamięciową. Zapytaj swoje sumienie, a potem sam ustal, w jakich terminach będziesz to robił.

Jeżeli uważnie czytałeś artyku,ł to już wiesz, co oznacza hasło PSPK2monika92112@. Pozdrawiam.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena