Wybór farby uzależniony jest od rodzaju podłoża, które ma zostać pomalowane. Na rynku dostępne są farby fasadowe (do stosowania na zewnątrz budynków) oraz do ścian wewnętrznych i sufitów, farby do zacieków oraz plam, do metalu, drewna, parkietu, tworzyw sztucznych i wiele innych.

Data dodania: 2013-01-07

Wyświetleń: 1402

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poza tym istnieją uniwersalne farby ogólnego stosowania.



Czym różnią się farby?

Farby różnią się przede wszystkim spoiwem, rozpuszczalnikami, żywicami, substancjami błonotwórczymi, jak również barwnikami i pigmentami, które to przesądzają o ich właściwościach. Zatem decydując się na zakup farby, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej kolor, ale przede wszystkim na przeznaczenie i inne istotne cechy, jak pojemność, wydajność, czas wysychania farby i jej trwałość. Konsumentom zależy przecież na tym, by kolory nie blakły, nie żółkły, były odporne na światło i zmywalne przy ewentualnych zabrudzeniach.

Farby odróżnia od siebie też ilość koniecznych do nałożenia warstw, różne sposoby ich aplikacji (za pomocą pędzli, natrysków, wałków itd.) i końcowy efekt - z połyskiem, satynowy lub matowy. Ponieważ producentów farb jest wielu – zarówno polskich, jak i zagranicznych, wybór produktów jest spory.



Farby do ścian i sufitów


Jeśli idzie o farby do malowania wnętrz, warto zaznaczyć, że w sklepach dostępne są specjalne farby do łazienek, saun i kuchni. Mają wzmocnioną formułę, która zwiększa odporność na wilgoć, dlatego farby nie niszczeją pod wpływem wysokich temperatur i pary. Do ścian i sufitów przeznaczone są farby akrylowe, winylowe oraz lateksowe.

Coraz popularniejsze są też farby dekoracyjne, nazywane również strukturalnymi. Mają one gęstszą konsystencję, po nałożeniu tworzą nierównomierną fakturę – przypominają marmur, błyszczą się brokatem, imitują stare, zabytkowe wnętrza itp. Ich konsystencja pozwala na tworzenie na ścianach wzorów za pomocą szpachli czy pędzla. Ich zaletą jest to, że w prosty sposób można uzyskać różne tekstury i desenie, które urozmaicają wygląd pomieszczeń. Te „efekty specjalne” można spotkać w kawiarniach, firmach prywatnych, a także coraz częściej w prywatnych mieszkaniach i domach.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena