To skalisty świat, obmywany wodami północno-wschodniego Bałtyku, owiewany ciepłymi wiatrami, malowany czerwonymi zachodami słońca, zielenią lasów. Woda jest tam krystalicznie czysta.

Data dodania: 2012-12-14

Wyświetleń: 1742

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyspy Alandzkie leżą pośrodku Bałtyku w połowie drogi między Finlandią a Szwecją.
Archipelag Wysp Alandzkich, Należy w całości do Finlandii, mimo iż 90 proc. ludności to Szwedzi. 6,5 tys. wysp - to robi wrażenie. Większość z nich to malownicze skały wystające z wody. Ludzie natomiast mieszkają tylko na stu. Linia brzegowa jest urozmaicona i zróżnicowana – występują tu zarówno spokojne zatoki, jak i wysokie, skaliste wyspy

Największa jest wyspa Aland. Największą atrakcją archipelagu jest podróżowanie między wyspami. Można to chodzić pieszo i na rowerach, ale chyba najciekawsze jest pływanie pomiędzy niewielkimi, malowniczo rozsianymi po wodach Bałtyku wysepkami, czy to jachtem, czy na kajaku.

Alandy kajakiem

Największą frajdą jest pływanie między niewielkimi wyspami kajakiem. Jest to jednak zajęcie dla osób sprawnych fizycznie i lubiących wyzwania. Wysepki oddalone są od siebie o 1-2 km, więc pływanie między nimi nie jest trudne. Na całym archipelagu znajduje się tylko jedno duże miasto – Mariehamn. Między wyspami można również pływać na jachcie. Jest to zadanie dla bardziej doświadczonych żeglarzy, przede wszystkim ze względu na skaliste wysepki.

Alandy rowerem
Rower to drugi z sensownych sposobów zwiedzania wyspy w sposób aktywny. Jest bardziej bezpieczny niż kajak, w dodatku ukształtowanie terenu sprzyja wycieczkom rowerowym. Na Wyspach Alandzkich wytyczono kilkadziesiąt szlaków rowerowych. Pomiędzy wyspami można przemieszczać się na promach samochodowych lub specjalnych promach rowerowych.

Archipelag w świecie słynie z pięciu rzeczy: znaczków, własnego parlamentu, licznych i dobrze utrzymanych tras rowerowych, świetnych warunków wędkarskich i wspaniałych krajobrazów. Dodatkowo w sezonie letnim można obserwować zjawisko białych nocy. W tym okresie nie jest nigdy zupełnie ciemno, można więc zwiedzać i bawić się przez długie godziny.

Przemierzając Alandy spotyka się często jarmarki, gdzie można kupić zdrowe, świeże owoce i warzywa, soki, konfitury, czy swojski chleb. Organizowane są wystawy, pokazy rzemiosła, aukcje, festyny, widowiska folklorystyczne, przedstawienia teatralne na wolnym powietrzu, koncerty i inne imprezy kulturalne.

Atrakcje turystyczne

Największą atrakcją gminy są piękne widoki wysokich, skalistych brzegów morskich w jej północnej części. Warto wybrać się na piesze wycieczki po szlakach przyrodniczych (Trollstigen, czyli Czarodziejska Ścieżka) lub po prostu przed siebie, podziwiając krajobrazy.

Warto też wybrać się na wycieczkę pieszą szlakiem historycznej ścieżki Kungsö, wiodącą wśród pamiątek z okresu carskiego. Długość szlaku z Gottby do Ingby niecałe 4 km. Ze wzniesień Ingby ładny widok na południową część wyspy.

Warto też odwiedzić skansen Jan Karlsgården, gdzie znajdują się stare budynki mieszkalne i gospodarskie oraz inne obiekty pochodzące z różnych miejsc archipelagu, a związane z życiem codziennym, sztuką, rzemiosłem i muzyką. Na terenie skansenu odbywają się oficjalne uroczystości związane ze świętem lata, Midsommar, organizowane są też targi, jarmarki i imprezy ludowe.

Alandy
To zupełnie inny świat, tutaj ludzie mają inne wyobrażenie o szeroko rozumianej kulturze – tej określającej stosunek do drugiego człowieka i do natury. Na Alandy warto się wybrać choćby po to, aby nauczyć się szacunku dla tych wartości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena