Aranżowanie wnętrz kojarzy się nam przede wszystkim z wyborem mebli i dodatków (projekty okien, lamp albo oświetlenia), podłóg lub koloru ścian. Zapominamy jednak często o tym, że podstawową rolą, którą ma do odegrania sypialnia, jest zapewnienie nam komfortowego snu.

Data dodania: 2012-11-29

Wyświetleń: 1439

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Za wygodę odpowiada nie wystrój wnętrza – piękny stolik nocny, metalowa rama łóżka wykonana na indywidualne zamówienie czy gustowna komoda – ale materac.


Choć materac schowany jest przed oczami naszych gości głęboko pod kolorową pościelą i dekoracyjną narzutą, to tak naprawdę od niego zależy komfortowy sen dający siłę na następny zabiegany i pracowity dzień. Jakimi wskazówkami powinniśmy się więc kierować, wybierając materac?


Podstawowe cechy charakteryzujące materace są trzy – wielkość, twardość oraz rodzaj wypełnienia (na przykład pianka lub pianka ze sprężynami). Oczywiście rozmiar dostosowujemy przede wszystkim do liczby śpiących osób, choć pozostałe cechy to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim zdrowia. Materac będzie idealny wtedy, kiedy po położeniu się na plecach ludzka dłoń mieści się z niewielkim oporem pomiędzy odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa a posłaniem. Kiedy położymy się na boku zdrowy kręgosłup powinien zachowywać swój naturalny, lekko zakrzywiony kształt, gdy położymy się na boku, nasze plecy, patrząc z góry, powinny być proste.


Odrębną kwestią jest posłanie odpowiednie dla alergika. Uczulenie na kurz, grzyby i roztocza może spędzić sen z powiek, a w opisywanym kontekście uczyni to dosłownie. Alergikom zaleca się materace wypełnione hipoalergicznym wkładem – na polskim rynku dostępne są między innymi z bambusem lub pianką ekologiczną. Ważną kwestią podczas wyboru materaca, który pomoże nam w walce z alergią, jest odpowiednie pokrycie. Powłoka wykonana z tkaniny, która uniemożliwia rozwój mikroorganizmów, na przykład z włókien srebra, umożliwi systematyczne pranie. W walce z alerganami pomoże możliwość prania pokrowca w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza. Jest to minimalna temperatura, w której giną wszelkie drobnoustroje. Szczególną wagę należy również przyłożyć do naturalnej wentylacji materaca, istotne jest także jego konsekwentne wietrzenie.


Poważnym wyzwaniem jest także wybór materaca dla osób starszych. W podeszłym wieku szczególnie ważny jest komfort regenerującego snu i ochrona często bolących pleców, dlatego zaleca się materace ortopedyczne z wysoko elastycznej pianki. W takim łóżku zredukowany zostanie nacisk na kręgosłup i mięśnie pleców, polepszy się krążenie krwi, zapobiegniemy również
powstaniu odleżyn.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena