Co zrobić aby dobrze przygotować się do wyprawy? Co zabrać ze sobą aby plecak nie okazał się zbyt ciężki,ale jednocześnie nie zabrakło w nim najpotrzebniejszych rzeczy?

Data dodania: 2008-02-15

Wyświetleń: 4487

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak więc dobrze przygotować się do jednodniowego lub dłuższego wyjazdu w góry. Przede wszystkim należy na bieżąco dbać o kondycję, żeby w trakcie wędrowania nie okazało się,że nie dajemy rady nawet na prostych szlakach.Po dłuższych przerwach, kiedy czujemy, że stan naszej kondycji nie jest najlepszy warto zrezygnować ze zbyt forsownych tras urozmaiconych łańcuchami czy drabinkami, na których niezbędna jest wspinaczka.

Plecak

To zdecydowanie, oprócz butów, podstawowy element na wyposażenia turysty. Na wyjazdy krótkie, jedno- dwudniowe wystarczy plecak o pojemności 30-35 litrów, na dłuższe do 10 dni 65-70 litrowy. Najważniejsze by plecak był wygodny, nie uwierał w plecy i nie krępował ruchów. Dobre wyprofilowanie powinno zapewnic odpowiednią wentylację, dzięki czemu nie powinniśmy się zbytnio pocic. Przy doborze plecaka powinniśmy również zwrócic uwagę również na jakośc pasów barkowych, by były wygodne i nie wrzynały się w ramiona oraz na to by plecak był wyposażony w pas biodrowy, co znacznie odciąża kręgosłup przenosząc częśc ciężaru na biodra. Bardzo ważnym elementem są często niedoceniane kieszenie;szczególnie bardzo dobrym rozwiązaniem są zewnętrzne kieszenie boczne, do których możemy włożyc butelkę z wodą. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie musimy za każdym razem sięgac do plecaka, bo woda jest po prostu pod ręką. Dobrze gdy plecak ma siatkę na zewnątrz, na której możemy suszyc chocby przemoczone skarpetki lub włozyc polar czy kurtkę. Dla tych, którzy podczas wędrówek używają kijków trekkingowych na pewno doskonałym rozwiązaniem będą troki. Niektóre modele plecaków są wyposażone w pokrowce przeciwdeszczowe, jeśli jednak nie, możemy je dokupic zupełnie osobno. Pamiętajmy jednak o tym, że choc producenci mówią o nieprzemakalności materiałów z których wykonane są plecaki, długotrwały deszcz na pewno spowoduje przeniknięcie wilgoci do wnętrza,co nie tylko zamoczy rzeczy, ale jednocześnie zwiększy wagę plecaka. Bezwzględnie należy zatem dbac o dodatkowe zabezpieczenia i wkładac zawartośc plecaka do osobnych worków foliowych.

Buty

To od ich wygody zależy przyjemnośc i jakośc wedrowania.Gdy są nieodpowiednio dobrane, mogą całkowicie zepsuc wycieczkę, a jak wiemy nie ma nic gorszego niż obtarte stopy. Dlatego warto zainwestowac w dobre buty trekkingowe, w końcu to wydatek na kilka sezonów, oczywiście w zalezności od częstotliwości eksploatacji. Na co warto zwrócic uwagę wybierając buty do wędrówek górskich. Na pewno na materiał, najlepiej oddychający typu membranowego(np.goretex), który zapewnia dobrą wentylację i odprowadza wilogoc.Choc na rynku dostępne są również półbuty górskie,często kupowane w celach użytku mieskiego dla podkreslenia własnych upodobań sportowo-rekreacyjnych, zdecydowanie na wyprawy lepsze są wysokie buty powyżej kostki, co zabezpiecza nas dodatkowo przed skręceniami i urazami. Funkcjonalnośc wysokich butów sprawdza się również podczas przepraw przez potoki czy podmokłe łąki, gdyż chroni przed wlaniem się wody do wnętrza buta a tym samym jego szybkim przemoknięciem.Warto przed wyjściem na szlak zaimpregnowac buty. Środki do impregnacji można nabyc w kazdym sklepie turystycznym, kosztują ok.20zł, i warto podczas wędówki miec je ze sobą, by co jakiś czas dodatkowo chronic buty.Podeszwa buta najlepiej by była antypoślizgowa vibramowa, choc na mokrych kamieniach często to nie wystarcza. Podeszwa nie powinna byc zbyt cienka abyśmy nie czuli kazdego kamienia pod stopą, ani też nie może byc zbyt twarda, bo nie będzie się dopasowywac do podłoża. I jeszcze jeden szczegół,który często nam umyka, to czubki butów. Przy częstym wedrowaniu szczególnie po skalistych terenach czubki butów się zdzierają, tak więc warto szukac modeli z zabezpieczeniem przodu. Do odpowiednich butów musimy dobrac tez skarpetki, najlepiej outdoorowe, które zapewniają dobrą wentylację i odprowadzają wilgoc. Bawełniane nie zawsze się sprawdzają. Skarpety powinny byc na tyle grube by stopa nie byla zbyt luźno umieszczona w bucie, żeby mówiąc potocznie „nie latała”. Równie ważna jak skarpety i obuwie jest też dbałość o stopy, np. stosowanie żeli czy kremów przeciwpotnych i przeciwgrzybicznych oraz dbałośc o paznokcie. Podczas schodzenia w dół stopa zwykle przesuwa się do przodu, jeżeli paznokcie są wówczas zbyt długie mogą się łamac lub wrastac w skórę, wywołując tym samym dodatkowy ból. Warto też nosić ze sobą ochraniacze na buty(stuptuty), które stanowią doskonałe zabezpieczenie dla butów i spodni przed sniegiem,wilgocią i błotem, szczególnie gdy przyjdzie nam wędrować w czasie deszczu.

Kurtka, ubiór

Powinna byc nieprzemakalna. Na rynku jest bardzo szeroki wybór kurtek, o różnym stopniu nieprzemakalności. Ważne też by łatwo się dopasowywała do naszych ruchów. Można to sprawdzic zakladając kaptur i skręcając głowę w bok,jeżeli po odwróceniu głowy kaptur wedruje za głową, jest to dobry model. Gdy jest inaczej, tzn. gdy przy odwróceniu głowy zobaczymy wnętrze kaptura, mamy do czynienia z troszkę gorszym modelem. Ale tak naprawdę więszośc modeli ma taką cechę, tylko te droższe są rzeczywiście dopracowane w detalach. Na rekreacyjne wędrówki, standardowe modele w zupełności nam wystarczą. Warto zabrać ze soba polar, są lekkie, ciepłe, o dobrej wentylacji i co więcej szybko schną. Jeśli wedrujemy latem, to na pewno należy zadbać o to by mieć lekkie bawełniane koszulki, najlepiej zakrywające ramiona, by pasy barkowe plecaka się nie wrzynały w skórę. Spodnie też powinny być wygodne i luźne,nie polecam wędrowania w dżinsach, które nie tylko krępują ruchy, upałów przyklejaja się do spoconego ciała i niestety wolno schną gdy przemokniemy, robią się wtedy sztywne i ciężkie. I zawsze miejmy ze sobą skarpety na zmianę. Spocona czy przemoczona stopa, łatwiej może ulegać wszelkim otarciom.

Pozostałe wyposażenie

Wybierając się w góry powinniśmy pamiętać o tym by ubrać się przede wszystkim wygodnie. Do plecaka obowiązkowo należy włożyć dodatkową parę skarpet(nawet jeśli jest to jednodniowa wycieczka) oraz zapasowe sznurówki(mogą się zerwać podczas naciągania), obowiązkowo nakrycie głowy( chusta, czapeczka i ciepła czapka-idąc w góry nawet w lecie, możemy spotkać się z dość niskimi temperaturami w wyższych partiach), rękawiczki(ciepłe zimowe oraz bezpalcowe w razie konieczności korzystania z drabiek i łańcuchów). Ostatnio bardzo popularne stały się kijki trekkingowe, które znacznie odciążają stawy , szczególnie podczas schodzenia w dół. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest krem z filtrem UV, ponieważ w wysokich partiach jest bardzo ostre słońce, należy więc smarowć głównie twarz i nos , bierzemy też okulary przeciwsłoneczne a ponadto kubek, najlepiej metalowy, ze względu na niedużą wagę, nóż lub scyzoryk i termos z ciepłą herbatą lub kawą. Nie zapominajmy o latarce(dostępne są czołówki, które zakładamy jak opaskę i nie musimy trzymać w ręku, co jest ważne gdy ,np. używamy kijków trekkingowych), bo nigdy nie wiadomo jakie przygody i nieprzewidziane sytuacje mogą nam się przytrafić na szlaku i czy nie będziemy musieli wracać po zmierzchu. Iektórzy biorą ze sobą gwizdek, który może spełniac podwójną funkcję: odstraszająca zwierzynę lub w przypadku naszego zagubienia do wezwania pomocy).Oczywiście do kompletnego wyposażenia potrzebujemy mapy, przewodnika, kompasu lub GPSa oraz apteczki i prowiantu. Nigdy nie wybierajmy się bez apteczki, która bezwzglednie powinna zawierać wodę utlenioną, plastry i bandaż elastyczny, chusteczki higieniczne i odświeżające, papier toaletowy, w miarę możliwości chustę trókątną, folię NRC, środki przeciwbólowe(np.APAP), środki przeciw przeziębieniom jak Aspirin C, Rutinoscorbin oraz witaminy, najlepiej w tabletkach musujących, tabletki na zatrucia pokarmowe, niestrawności i węgiel na biegunki. Nawet jeśli czeka nas krótka wedrówka, powinniśmy pamiętać o apteczce, ważne by miałą ję chociaż jedna osoba z grupy.

No i oczywiscie nie zapominajmy o wodzie mineralnej i prowiancie , powinien być lekkostrawny i wysokoenergetyczny. Niekoniecznie musimy mieć przygotowane kanapki, lepiej nosić ze sobą osobno zapakowane produkty i na postojach przygotowywać posiłki.Również to samo się tyczy termosu i herbaty- wystarczy mieć ze sobą torebki herbaty, a w każdym schronisku bez problemu uda nam się kupić wrzątek a może nawet dodatkowo plasterek cytryny i odrobinę cukru.

Cała przyjemność wędrowania polega przede wszystkim na tym by czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego nie warto oszczędzać na ciężarze plecaka, tylko zabrać po prostu to co jest niezbędne w różnych nie zawsze przewidywalnych sytuacjach.To jakie będziemy mieli wspomnienia zależy przede wszystkim od naszego dobrego przygotowania. I nie warto przeceniać swoich możliwości jeśli chodzi o kondycję, lepiej pójść lżejszym szlakiem i bezpiecznie z niego wrócić.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena