Zakochali się od pierwszego wejrzenia, to prawdziwa miłość, straciła głowę z miłości... Te i inne wyrażenia związane z miłością często słyszymy od znajomych, rodziny. Uczucie zakochania jest wszechobecne. A czy tak naprawdę wiemy, czym jest miłość? Co sprawia, że wolimy jedną osobą od innej?

Data dodania: 2012-09-26

Wyświetleń: 2037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

           Definicji słowa miłość jest mnóstwo. Według słownika języka polskiego PWN jest to uczucie skierowane do osoby lub przedmiotu wyrażające się w pragnieniu dla nich dobra, szczęścia i zachowania ich istnienia. Czy to prawda? Myślę, że każdy z nas ma własną definicję tego skomplikowanego uczucia, które trudno przyporządkować do jakiejkolwiek kategorii. Jest wiele rodzajów miłości, ale dzisiaj chcę napisać o miłości pomiędzy kobietą a mężczyzną.

Poznajemy osobę, która nam się podoba, chcemy z nią nawiązać dalszy kontakt, ale czasami naprawdę mocno musimy się nagimnastykować, aby wykonać skuteczny podryw. Po czasie zaczynamy być ze sobą. Pojawia się namiętność i pożądanie — uczucia towarzyszące początkowej fazie związku. Czujemy „motylki w brzuchu”, widzimy świat przez różowe okulary, a wszystkim wokół mówimy, że jesteśmy zakochani do szaleństwa. To niesamowite uczucie kończy się po kilku miesiącach, aby ustąpić miejsca fazie zaangażowania. Jeśli jesteśmy ze sobą dłużej i czujemy, że nasz związek to coś poważnego, zaczynamy inaczej postrzegać miłość. Troszczymy się o siebie, pomagamy w rozwiązywaniu problemów, a zamiast namiętności pojawia się stabilizacja. Ale pamiętajmy, że w tym momencie nie możemy popaść w rutynę, aby nie zniszczyć tego, co było dawniej. Warto od nowa podsycać emocje w związku, sprawiać partnerowi/partnerce małe niespodzianki, wprowadzić drobne zmiany w sypialni.

Kolejną sprawą jest rozpoznanie, czym różni się zauroczenie od miłości. Otóż zauroczenie jest chwilowym stanem zakochania, który szybko mija i nie zastawia śladu w naszym sercu. Miłość natomiast to długotrwały proces w psychice. Pojawia się stopniowo i trwa dłuższy czas. Aby powiedzieć komuś, że go kochamy, musimy być tego pewni. Takich deklaracji nie można mówić pochopnie, bez zastanowienia, ponieważ słowa „kocham Cię” zobowiązują nas do wierności, odpowiedzialności, zaufania. Tym uczuciem nie da się darzyć przypadkowej osoby poznanej kilka dni temu w klubie.

Co sprawia, że zakochujemy się właśnie w tej, a nie innej osobie? Na to pytanie niestety nie znam odpowiedzi i myślę, że nigdy nie poznam. Może jest to przypadek, może ugodzenie strzałą Amora, może zbieg okoliczności? Ile osób, tyle teorii. Naukowcy uważają, że zakochujemy się w osobach, które są do nas podobne i właśnie je uważamy za najbardziej atrakcyjne. Inne badania pokazują, że zapach mężczyzny jest czynnikiem decydującym, czy jest on odpowiedni dla poznawanej kobiety.

Na koniec pytanie, które zadają sobie miliony ludzi na całym świecie. Czy istnieje prawdziwa miłość? Tak, istnieje, ale każdy sam musi ją odnaleźć, przyjąć do serca oraz nie bać się zranienia i odrzucenia. Człowiek jest stworzony do tego, aby kochać drugą osobę, dawać jej bezpieczeństwo, ciepło, być za nią odpowiedzialnym. Prawdziwa miłość przetrzyma trudności i będzie trwała aż do śmierci, bo nic jej nie pokona. Takiej miłości życzę Wam wszystkim.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena