Bez względu od rodzaju zastosowanego pokrycia dachowego koniecznym warunkiem jest wykonanie odpowiedniej wentylacji połaci dachowej. Prawidłowe wykonanie prac dekarskich, przy użyciu stosownych produktów, umożliwi prawidłowe odprowadzenie wilgoci z warstwy termoizolacyjnej dachu.

Data dodania: 2012-09-23

Wyświetleń: 1218

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poprawnie wykonana konstrukcja dachu ma za zadanie zapewnić prawidłową wentylację połaci. Aby ten warunek został spełniony wykorzystujemy przestrzeń, która powstała po ułożeniu dachówki na kontrłatach. Przestrzeń ta umożliwia odprowadzanie pary wodnej. Skuteczne jej zagospodarowanie reguluje nam celnie dobrana membrana dachowa. Dobierając odpowiednie rozwiązanie techniczne należy szczególnie skupić się na: kalenicy, narożu dachu oraz okapie.

Kalenica i naroże dachu

Kalenica i naroża to najwyższym stopniu newralgiczne punkty dachu stromego.
Jest to  miejsce styku dwóch płaszczyzn, przez które odprowadzane jest wilgotne powietrze spod pokrycia dachowego. Musi być zapewniona swobodna cyrkulacja powietrza poprzez rozwiązania konstrukcyjne dachu.

W przypadku łączenia ze sobą rozwiązań wentylacyjnych i uszczelniających sprawdzą się specjalistyczne akcesoria dachowe stosowane do wentylacji kalenic dachowych. W tym wypadku właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie taśm kalenicowych o dużej plastyczności, które z łatwością dopasują się do każdego profilu pokrycia dachowego.

Innym rozwiązaniem jest wywietrznik kalenicowy wraz ze szczotką, który ma wysokie właściwości wentylacyjne. Wywietrznik jest odporny na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV.  W odróżnieniu od taśm kalenicowych wywietrznik można kłaść także w trudnych warunkach pogodowych – w niskiej  temperaturze jak również przy mokrej powierzchni. Ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne element ten zabezpiecza połać dachu od strony kalenicy przed przenikaniem nawiewanego śniegu, deszczu, wilgoci, kurzu i pyłu. Jeżeli warstwa wstępnego krycia jest poprawnie i szczelnie wykonana, to zamontowanie wywietrznika kalenicowego zapewni poprawne funkcjonowanie dachu. Tę uniwersalną i prostą metodę z powodzeniem można zastosować w niemal każdym profilu pokrycia dachowego. 

Okap

Nienależycie wykonana konstrukcja okapu może wprowadzać zaburzenia w  procesie wentylowania połaci. Tutaj fachowe wykonawstwo odgrywa główną rolę. Niemniej jednak, nie należy zapomnieć o odpowiednim doborze elementów wentylacyjnych w obrębie tej części dachu. Okapowy element wentylacyjny jest zaprojektowany do wentylacji okapu i spełnia wymagania wentylacyjne określone odpowiednią normą. Zastępuje on jednocześnie łatę okapową i umożliwia bezproblemowy montaż haków rynny poprzez zintegrowane kołki dystansowe.

Akcesoria takie zapewniają nie tylko właściwy wlot powietrza przewidziany w normie (min. 200 cm²/m), ale stanowią  też skuteczne zabezpieczenie przed zagnieżdżaniem się ptactwa.

Dachówki wentylacyjne

Przy dachach o dużej powierzchni połaci, wentylacja okapu i kalenicy okazuje się wręcz niewystarczająca. Kominy, okna dachowe mogą spowodować zakłócenia w przepływie powietrza zmniejszając wydajność wentylacji na obszarze okap-kalenica. Wówczas ten proces możemy usprawnić montując odpowiednie dachówki do wentylacji połaci dachowej.

Zastosowanie na połaci wymienionych akcesoriów dachowych pozwoli nam prawidłowo wykonać uszczelnienie i jednocześnie zapewni odpowiednią wentylację kalenicy oraz okapu każdego dachu spadzistego wykonanego z pokryć profilowanych. Dzięki temu dach przez długi czas będzie funkcjonalny i trwały, co z pewnością przełoży się na komfort mieszkańców.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena