Budując dom można wymyślić i zaprojektować go (z pomocą architekta) zupełnie od zera i w najdrobniejszych szczegółach – bardzo konkretnie pod własne potrzeby lub też…

Data dodania: 2012-08-25

Wyświetleń: 1494

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

skorzystać z gotowych projektów architektonicznych dostępnych do kupienia (w zasadzie od ręki) w biurach projektowych lub serwisach internetowych o tematyce budowlanej. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, pewne jest natomiast jedno – indywidualny projekt domu to opcja o wiele bardziej kosztowna, niż zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego, dlatego dziś wiele osób decyduje się na to drugie rozwiązanie…

Gotowe projekty domów jednorodzinnych to oczywiście skończona liczba możliwości, ale… jest ich na tyle dużo do wyboru, że nawet wybredny, wymagający klient jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Nie wszyscy być może wiedzą o tym, że taki ‘gotowiec’ można także dodatkowo zmodyfikować, by zaadaptować go do swoich potrzeb. Nie jest to operacja kosztowna i nie wymaga zbyt wielu formalności, a – wbrew pozorom – można całkiem dużo. Oto, co możemy zmienić w projekcie domu – nawet bez uzyskania zgody autora projektu…

- W gotowym projekcie domu możemy dość dowolnie zmodyfikować układ ścian działowych, co daje nam ogromną swobodę w wymyśleniu „po swojemu” wyglądu poszczególnych pomieszczeń i zarządzaniu przestrzenią naszego nowego domu.

- Możemy też wpływać na wysokość tychże pomieszczeń, o ile zmiany dotyczą przedziału 2,5 – 3 m i nie wpływają na zachowanie / niezachowanie norm budowlanych dotyczących innych elementów domu (na przykład schodów).

- Bez żadnych specjalnych procedur podlegać zmianom może także instalacja wewnętrzna budynku. Pamiętajmy jednak, że – niezależnie od wszelkich zmian – za elektrykę powinni odpowiadać fachowcy posiadający właściwe do tego uprawnienia. Dom musi być bezpieczny!

- Można również zmienić nieco nachylenie dachu. Zmiana ta jednakże nie może przekraczać 10% czyli mniej więcej 5 stopni (w jedną bądź drugą stronę).

- I wreszcie najprzyjemniejsze ze zmian, bo te związane z aranżacją… Otóż – wolno nam zmieniać materiały (a co za tym idzie i styl) wykończenia podłóg i ścian wewnątrz (a także na zewnątrz) budynku. Wszelkie izolacje, tynki, posadzki możemy wybierać sami przy zachowaniu jedynie wskazanych przez architekta parametrów wytrzymałościowych, cieplnych etc. użytych do tego materiałów budowlanych.

Jest jeszcze szereg innych zmian, których możemy dokonać adaptując projekty domów jednorodzinnych. Wymagają one jednakże uzyskania pisemnej zgody architekta – autora danego projektu. Na szczęście same formalności nie wymagają zbyt dużego zaangażowania po naszej stronie. Wystarczy podczas zamawiania projektu zgłosić zmiany jakie będą wprowadzane a zgodę otrzymamy wraz z projektem. Do takich zmian należą na przykład między innymi: powiększenie lub zmniejszenie powierzchni tarasu czy balkonu, zamurowanie drzwi, wybicie dodatkowych otworów okiennych…

Reasumując – jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego projektu domu, nie jesteśmy wcale skazani na sztampę. To tanie i dobre rozwiązanie, które może w 100% (lub w prawie 100%) spełniać nawet bardzo zindywidualizowane wymagania, co do naszego wymarzonego domu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena