Na pytanie o to, jaki hotel w Warszawie może znaleźć odwiedzający, odpowiedź jest jedna – drogi. Ceny zaczynają się od prawie siedemdziesięciu złotych. Średnia sięga prawie trzystu. Słowem – w Warszawie o hotel jest ciężko. Przynajmniej ten niedrogi.

Data dodania: 2012-08-18

Wyświetleń: 1481

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hotele najtańsze

Hotel BristolChcecie znaleźć hotel w Warszawie w cenie niższej niż sto złotych za pokój dwuosobowy? Wybijcie sobie taki pomysł z głowy. Takich obiektów jest, w jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek noclegów w sieci, zaledwie cztery. Z czego najtańszy kosztuje 68 zł, a najdroższy – 96 zł.

Do myślenia powinna dać wartość, przy której znajduje się pierwszy kwartyl. Otóż jedna czwarta wszystkich obiektów oferuje noclegi w pokoju dwuosobowym za mniej niż 182 zł. Tyle, że średnia cena dla tej grupy kwater to aż 154 zł. Oznacza to, że szanse na hotel w Warszawie, który będzie niedrogi są niewielkie. Trzeba płacić, i to sporo.

Ceny stanów średnich

Kto może, ten będzie szukał noclegów w cenach nieco wyższych. Te mogą niektórych przyprawić o ból głowy. Bo przecież dać prawie 230 zł za noc w pokoju dwuosobowym w Polsce to jednak dość duży wydatek. A tyle właśnie wynosi mediana w badanej grupie obiektów. Słowem, połowa z nich oferuje noclegi taniej.

Rzecz w tym, że jeden na dwa pokoje dwuosobowe w Warszawie kosztuje od 182 do 270 zł za noc. Sporo. Średnia dla tańszej grupy spośród wartości środkowych to 209 zł za noc. Przeciętna cena dla grupy nieco droższej to z kolei 249 zł za noc. Słowem – coraz więcej.

Warto porównać te informacje z prostą średnią arytmetyczną. Ta wynosi 246 zł za noc w pokoju dwuosobowym. Można powiedzieć, że w tym przypadku dość dobrze pokazuje, jak drogie są noclegi w Warszawie.

Drogie, droższe, coraz droższe...

Oczywiście, to nie koniec możliwości cenowych warszawskich hotelarzy. Ci, którzy proponują noclegi na najwyższym poziomie zwracają mniejszą uwagę na cenę, a większą na jakość. Podobnie, jak klienci wybierający takie hotele w Warszawie. My jednak przyjrzymy się również temu, ile trzeba zapłacić.

Najdroższy nocleg w Warszawie to wydatek tysiąca złotych za noc. Jednak przeciętna cena w grupie hoteli i kwater najdroższych jest dużo niższa i wynosi 379 zł za dobę. Trzeba dodać, że 5 proc. wszystkich hoteli kosztuje więcej niż czterysta złotych za nocleg w dwójce.

Najwięcej niekategoryzowanych

Warto zwrócić uwagę także na jeszcze jedną prawidłowość. Mała liczba najtańszych ofert skorelowana jest z niewielką liczbą obiektów najniższych kategorii. Tych jednogwiazdkowych jest w Warszawie tylko siedem, co stanowi 7 proc. wszystkich obiektów skategoryzowanych i znacznie mniejszy odsetek ogółu.

Dominują hotele trzy i czterogwiazdkowe, których jest łącznie ponad pięćdziesiąt. Obiektów najwyższej klasy jest w stolicy jedenaście. Z jednym zastrzeżeniem.

Spośród ponad dwustu czterdziestu obiektów poddanych analizie, aż 173 nie są w ogóle skategoryzowane i nie mają przypisanej żadnej gwiazdki. Powodów może być wiele, ale dane podpowiadają nam jeden, najbardziej prawdopodobny. Otóż aż 136 wszystkich obiektów noclegowych w stolicy to apartamenty na wynajem, a kolejnych 33 – hostele i schroniska. Znaleźć hotel w Warszawie to prawdziwa sztuka. Oczywiście, o ile nie dysponuje się odpowiednimi pieniędzmi.

Licencja: Creative Commons