Zakupienie fotela biurowego to sprawa trudniejsza niż wielu się wydaje. Zróżnicowanie konstrukcji, kształtów, rozmiarów czy materiałów, z których fotele powstają, sprawia kłopot wielu klientom. Nierzadko wybieramy fotele kiepskiej klasy lub po prostu nieodpowiednie do naszej postawy.

Data dodania: 2012-08-09

Wyświetleń: 1661

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim, sprawa najprostsza – rozmiar fotela powinien być dopasowany do ilości miejsca w biurze czy gabinecie. Znaleźć można fotele biurowe tak samo spore gabarytowo, wymagające dużo miejsca, jak również zgrabniejsze, przeznaczone do mniejszych pomieszczeń (te najmniejsze pozbawione są nawet podłokietników).

fotelekolorKolejna sprawa, dopasuj fotel do swojej postury. Kiedy siedzisz w fotelu, musi być wygodnie. Dla osób wysokich polecane jest długie oparcie. Dla osób z problemami kręgosłupa dobre będą modele z poduszkami bocznymi - zapewnią one prostą, stałą postawę. Kiedy ważysz ponadprzeciętnie, musisz szukać modeli zbudowanych na wytrzymałym metalowym stelażu.

Ważnym elementem jest również miękki, masywny zagłówek. Ale nie tylko – choćby wykorzystany w fotelu mechanizm. Są dwa typy mechanizmów - tilt i multiblock. Tilt pozwala zablokować oparcie pionowo lub odblokować je, by użytkownik mógł przechylić się do maksymalnego wychylenia. Multiblock pozwala na to samo, ale dodatkowo umożliwia zablokowanie oparcia w każdym położeniu.

Należy też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest fotel – pod względem rodzaju i jakości materiału.

Zacznijmy od użytego tworzywa. Fotele materiałowe są przytulne, ale trudniejsze w czyszczeniu. Mikrosiatka z kolei jest niezwykle łatwa w czyszczeniu, solidna, a do tego przepuszcza swobodnie powietrze. Jest jednak mniej elegancka w porównaniu do skóry czy materiału i mniej przyjemna w dotyku. Skóra (zarówno ekologiczna, jak i naturalna) zawsze wygląda stylowo, choć oczywiście naturalna to znacznie większa wytrzymałość.

Teraz przejdźmy do jakości wykonania. Musisz się przyjrzeć fotelowi, spytać sprzedawcy, zainteresować się jego konstrukcją.

Czy stelaż jest wykonany solidnie? To naprawdę widać od razu, również na fotografiach. Jakie są podłokietniki? Najlepsze są metalowe lub drewniane; plastikowe kosztują mniej, ale przy większym obciążeniu mogą nie wytrzymać. Jakie są kółka – gumowe czy plastikowe? Z pewnością lepsze są gumowe – są ciche, nie zarysują podłogi. Czy kółka łatwo się demontuje? Będzie to istotne, jeżeli będzie konieczność je wymienić.

Ważne są też łączenia elementów. Czy oparcie jest przytwierdzone jedynie do siedziska, czy może osobno również do podłokietników? W pierwszym przypadku łączenie siedziska może się wyłamać. Również istotna jest liczba śrub, którymi poszczególne elementy połączono. Wpływa to na solidność fotela biurowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena