Podzamcze Chęcińskie to naprawdę warta odwiedzenia miejscowość znajdująca się w województwie świętokrzyskim niedaleko Chęcin. Dlaczego? Przede wszystkim na uwagę zasługuje tamtejszy piękny dwór oraz barokowa brama, które datowane są na XVII wiek.

Data dodania: 2012-05-31

Wyświetleń: 1163

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Podzamczu Chęcińskim można spędzać czas na wiele różnych sposobów – to miejsce, które zaprasza do jeżdżenia na rowerach, spacerów, odpoczynku, więc jeśli ma się odrobinę wolnego czasu, warto tam zawitać, też aby zobaczyć tamtejsze wyjątkowe zabytki.

Dwór obronny z czasów Potopu Szwedzkiego
W XVII wieku w Podzamczu Chęcińskim powstał dwór pełniący jednocześnie funkcje obronne. Wybudowano go na polecenie starosty chęcińskiego Jana Branickiego na miejscu dawnego folwarku. Po najeździe szwedzkim na Chęciny Podzamcze stało się na następne lata miejscem siedziby starosty aż do wieku XVIII, czyli do momentu odbudowania zamku chęcińskiego. Dwór na Podzamczu wzniesiono w stylu barokowym, bogato zdobiona fasada niestety nie zachowała się do dzisiaj, można oglądać jedynie część z niej, ponieważ w trakcie licznych przebudów bezpowrotnie ją zniszczono. Niemniej dwór obronny dzisiaj także zachwyca swoim wyglądem, zachował się jego główny budynek, oficyna oraz resztki fosy, która obecnie jest wykorzystywana jako staw.

Barokowa brama ozdobna
Jednak to nie wszystko, co Podzamcze Chęcińskie ma do zaoferowania swoim gościom. Można również oglądać tam piękną barokową bramę, która wzniesiona została na podobieństwo łuku triumfalnego. Prawdopodobnie jest ona upamiętnieniem zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683, jednak też wskazuje się, że może być ona symbolem uczczenia odzyskania z rąk Braci Polskich kościoła franciszkańskiego przez katolików w Chęcinach, co miało miejsce w 1603 roku.

Piękny park i aleja lipowa
Cały dwór na Podzamczu Chęcińskim otoczony jest parkiem, którego drzewa liczą ponad 300 lat. Szczególnie na uwagę zasługują tamtejsze lipy. Zatem po zobaczeniu dworu oraz bramy będzie można tam odpocząć w kojących okolicznościach przyrody.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena