Kupno pierwszej szlifierki jest jak kupno nowego samochodu. Ogrom danych technicznych może przytłoczyć nawet kogoś z branży. Które parametry są najważniejsze? Na które zwracać szczególną uwagę, a które można pominąć?

Moc znamionowa - to parametr, którzy każdy producent szlifierek umieszcza jako pierwszy od góry w swoich katalogach. Informuje ona o tym jaki jest pobór mocy danego urządzenia. Moc podawana jest w Watach. Obecnie dostępne na rynku szlifierki, mają moc znamionową pomiędzy 500 i 2400 watów. Oczywiście zdarzają się mniejsze i większe wartości, ale są to tylko wyjątki potwierdzające regułę.

Moc użyteczna - parametr bardzo mocno powiązany z poprzednim. Różni się od niego tym, że informuje o tym jaka część mocy pobranej z sieci energetycznej w rzeczywistości zostanie przetworzona na moc wyjściową urządzenia. Obecnie produkowane szlifierki mają sprawność rzędu 50% - 65%, a więc sprzęt pobierający 1000 watów tylko ok. 500 - 650 watów przeznaczy na moc użytkową, a reszta mocy zostanie zmarnowana w postaci ciepła.

Maksymalny rozmiar tarczy - obecnie produkowane tarcze mają średnice od 115 milimetrów do 230 (a czasem nawet 300) milimetrów. Rozmiar tarczy jest kluczowym czynnikiem, gdy zabieramy się za cięcie np. kostki brukowej. Zbyt mała tarcza może nie przejść na wylot i każdą kostkę będziemy musieli przecinać od dwóch stron. Jeśli nasza szlifierka kątowa znajdzie zastosowanie tylko jako narzędzie szlifierskie i polerskie, nie musimy aż tak bardzo przejmować się rozmiarem.

Ciężar - mimo iż nie jest to kluczowy czynnik, to jego rola rośnie jeśli używamy naszego sprzętu każdego dnia, przez kilka godzin dziennie. Wystarczy sobie wyobrazić jak zmęczone będą nasze ręce po trzymaniu 6 kilogramowego sprzętu bez przerwy przez 8h, aby skłonić się do zakupu czegoś o mniejszej mocy, ale lżejszego. Obecnie produkowane szlifierki mają masę od 1,6kg do 6,2 kilograma.

Mimo iż parametry techniczne są ważne to oczywiście nie możemy także zapomnieć, że często są one bezpośrednio powiązane z ceną i nie ma co się łudzić, że uda nam się zakupić tanią szlifierkę kątową, która bedzie miała ogromną moc, a jednocześnie będzie lekka jak piórko. Coś za coś.

Licencja: Creative Commons