W poniższym artykule autor skupił się na zaprezentowaniu zagrożeń jakie niesie ze sobą ratyfikacja międzynarodowej umowy ACTA. Tekst jest dedykowany użytkownikom lubiącym oglądanie filmów w sieci. Zapraszam wszystkich do lektury, oraz komentowania.

Data dodania: 2012-03-05

Wyświetleń: 1271

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ostatnim czasie zrobiło się głośno w mediach na temat ACTA -  czyli umowy międzynarodowej mającej na celu zwalczanie handlu towarami podrabianymi.  Umowa została podpisana przez Polskę 26 stycznia rękami Pani ambasador Jadwigi Mari Rodowicz-Czechowskiej w Tokyo.  Zanim jednak umowa wejdzie w życie musi zostać ratyfikowana przez Polskę.  Według słów ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego, ratyfikacja nie nastąpi przed 2014 rokiem. Internauci gromadzą się w sieci, oraz na ulicach, w celu zebrania odpowiedniej ilości podpisów wymaganych do rozpoczęcia referendum narodowego w sprawie ratyfikacji. A co tak naprawdę oznacza ACTA dla ludzi?

Owa umowa międzynarodowa w znacznym stopniu ogranicza wolność i swobodę internautów.  Znany bloger Krzysztof Gonciarz w zagrożeniach jakie niesie ze sobą ratyfikacja ACTA do największych zagrożeń wymienił:

Monitoring użytkowników przez dostawców internetu.

Ten zapis w znacznym stopniu ograniczy prywatność użytkowników prywatnych jak i przedsiębiorstw.  Niesie to za sobą szereg implikacji, i wpływa bezpośrednio na przyzwyczajenia użytkowników. Filmy online,  do których oglądania wiele osób przywykło, przestaną istnieć. Nawet jeżeli jakieś filmy zachowają się na chińskich serwerach, to ich oglądanie będzie nadal zabronione, i administratorzy dostawców internetu będą zobowiązani donieść zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policje.

Czy to oznacza koniec filmów online? Otóż nie do końca. Co prawda będzie wiązało się to z pewnymi niewielkimi opłatami, to mimo wszystko będzie bezpieczniejsze i na pewno tańsze w konsekwencjach, od przyłapania na bezprawnym oglądaniu treści łamiącej prawa autorskie zagwarantowane przez ACTA.  

Wiele stacji telewizyjnych oferuje swoje kanały w internecie.  Do jednej z popularniejszych zalicza się TVN Online. TVN możemy oglądać za pomocą oficjalnego kanału, albo za pomocą jednej z wielu trzecich platform. Zaletą trzecich partnerów jest to, że oferują kanały wielu stacji, a nie tylko jednej grupy należącej do danej korporacji telewizyjnej. Poza TVN przez internet, można oglądać praktycznie każdą stacje telewizyjną, polską jak i zagraniczną. Można również słuchać niemalże każdej radiostacji, włączając w to wiele ciekawych stacji nadających wyłącznie w internecie. Podsumowując ACTA niesie ze sobą wiele niedogodności i ograniczeń w wolności, które nie były konsultowane ze społeczeństwem. Wielu zarzuca rządom, iż ACTA jest ustawą pisaną wyłącznie pod dyktando zagranicznych potentatów mediowych takich jak grupa Warner Brothers, Sony Pictures, czy Disney.  W przypadku, w którym dojdzie do pełnej ratyfikacji umowy przez Polskę, dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z serwisów oferujących filmy online, i skupić się na legalnej telewizji online

Licencja: Creative Commons
0 Ocena