Jaki tak naprawdę jest wpływ pogody na samopoczucie oraz wydajność człowieka ? Okazuje się, że znacznie większy niż podejrzewaliśmy. Każdy z Nas na pewno zauważył to, że nasz organizm wykazuje pewną tolerancję na zmiany temperatury, ciśnienia oraz wilgotności.

Data dodania: 2012-01-19

Wyświetleń: 1596

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że aż 70% kobiet i połowa mężczyzn jest wrażliwa na zmiany pogody i liczby te w dalszym ciągu rosną. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić w jaki dokładnie sposób pogoda może wpływać na organizm człowieka i dlaczego odczuwamy to w tak różny sposób. Jedyną jak dotąd  sprawdzoną  metodą na powtarzające się „pogodowe” dolegliwości jest aktywność fizyczna – oczywiście uzależniona od wieku oraz formy pacjenta.

Dlaczego coraz trudniej uporać nam się z codziennymi zmianami pogody ? Według bioklimatologów powód jest logiczny : za dużo czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach w związku z tym nie jesteśmy wystarczająco zahartowani, by przetworzyć naturalne bodźce pogodowe. Które z kolei są niezbędne do wzmocnienia organizmu i zachowania dobrej formy. Według nowoczesnego stylu życia zbyt wiele cennego czasu tracimy na oglądanie telewizji lub bezsensowne przeglądanie stron internetowych. Zamiast spędzać go w bardziej aktywny sposób, większość z nas po powrocie z pracy do domu beztrosko zasiada przed ekranem telewizora. Program TV skonstruowany według potrzeb poszczególnych telewidzów przyciąga coraz większą uwagę. Wielu z Nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak negatywny wpływ na nasz organizm ma zbyt długie oglądanie telewizji.

Kolejnym nieodłącznym aspektem naszego życia, który wpływa na to, że tak mało czasu spędzamy na łonie natury jest - praca. Mówi się, że praca na pełnym etacie to 8 godzin dziennie. Ale czy oznacza to, że poświęcamy się dla pracy tylko 8 godzin ? Raczej nie, coraz częściej musimy zostawać po godzinach albo pracować w domu tak aby uniknąć zaległości.

 Aby uniknąć dolegliwości spowodowanych zmianami pogody, należy zatem pamiętać o tym, że pogoda nie jest właściwą przyczyną choroby, a jedynie wyzwala taką czy inną reakcję organizmu. Najczęstszymi chorobami wywoływanymi przez warunki pogodowe są alergie, choroby dróg oddechowych, choroby przeziębieniowe. Osoby z tego typu dolegliwościami powinny prowadzić odpowiedni tryb życia. Nawet do regulacji systemu hormonalnego człowiek potrzebuje bodźców pogodowych. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na to co nazywamy pogodą składa się wiele czynników pogodotwórczych: ciśnienie powietrza, natężenie promieniowania słonecznego i cieplnego, temperatura, wilgotność oraz opady atmosferyczne. Mogą one działać na nas w bardzo różny sposób.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena