Na zmęczenie, nudę i monotonię codziennego życia jest kilka sposobów. Można iść do kina, do kosmetyczki, na zakupy albo wybrać się na weekend do Kazimierza Dolnego. Kazimierz to jedno z tych miejsc, które mają w sobie tajemną moc uleczania. Leczy wszystko - od pękniętych serc, po zblazowane i z...

Data dodania: 2007-11-14

Wyświetleń: 4605

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na zmęczenie, nudę i monotonię codziennego życia jest kilka sposobów. Można iść do kina, do kosmetyczki, na zakupy albo wybrać się na weekend do Kazimierza Dolnego.

Kazimierz to jedno z tych miejsc, które mają w sobie tajemną moc uleczania. Leczy wszystko - od pękniętych serc, po zblazowane i znudzone dusze. To miasteczko jedyne w swoim rodzaju. Tutaj można przez zaledwie kilka dni wypocząć i nabrać nowych sił.
Ma długą historię, początki miasta sięgają XI wieku! Dzięki swojej długowieczności zyskał niepowtarzalną atmosferę. Historię czuje się tu na każdym kroku. Rynek i wszystkie małe uliczki naokoło niego to relikty przeszłości. Większość zabudowań w całym miasteczku jest zabytkowych.

Jeśli potrzebujecie regeneracji ducha, tutaj na pewno jej doznacie. Po Kazimierzu można chodzić godzinami, przejść te same uliczki po kilka razy, a i tak nie będzie nudno.
Duży ruch turystyczny sprawił, że cały Kazimierz usiany jest małymi knajpkami i restauracjami. Każda jest zupełnie inna i każda na swój sposób czarująca. W niektórych można posłuchać muzyki na żywo, w innych zjeść pyszne obiady.
Latem prawdziwym hitem są lody włoskie sprzedawane na rynku. Ustawiają się do nich olbrzymie kolejki.
W licznych lokalach można napić się świetnego wina, albo herbaty. Kazimierz ma bowiem kilka znakomitych herbaciarni! Każda z nich jest miejscem z „duszą”. Właściciele dbają o wspaniały wystrój wnętrz, w których można poczuć się wyjątkowo dopieszczonym. Poza tym herbaciarnie kuszą klientów swoimi zapachami, różnorodne rodzaje kaw i herbat pachną nawet na ulicy!

Oprócz błogich chwil spędzonych w restauracjach, na spacerach nad Wisłę i po prostu „byciu” w tym mieście, jest tu także dużo miejsc do zwiedzania.
Rynek, o którym wcześniej pisałam jest cały zabytkowy. Kamienice na rynku mają piękne renesansowe fasady. Warto usiąść w jednym z pubów, żeby przekonać się jak pięknie wyglądają stare wnętrza tych budynków.
Niedaleko rynku znajduje się sławny kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja zbudowany w 1586 – 1589 roku. Odwiedzając Kazimierz trudno tu nie zajrzeć. W środku powita nas piękne eklektyczne wnętrze ze zdobionymi rokokowymi konfesjonałami, najstarszymi zachowanymi w całości organami oraz przykuwającym uwagę siedemnastowiecznym żyrandolem z głową jelenia.
Po wizycie w kościele można pójść dalej pod górę i wspiąć się do ruin zamku z XVI wieku. To właśnie te ruiny górują nad całym miasteczkiem i są jednym ze znaków rozpoznawczych Kazimierza. Będąc na zamku trzeba koniecznie zobaczyć jak wygląda Wisła i miasto z baszty obronnej. Zamek ma niesamowity wygląd, przypomina romantyczny obraz.
Można również przejść się nad Wisłę i zobaczyć stare spichlerze. W jednym z nich jest teraz muzeum przyrodnicze, które ma imponującą kolekcję fauny i flory tamtych okolic.
Zabytki godne uwagi w Kazimierzu można wymieniać bez końca. Oprócz nich warto wybrać się na pieszą wycieczkę po okolicach. Jest tu wiele szlaków, które prowadzą przez przepiękne wąwozy. Najbardziej chyba znanym jest tak zwany wąwóz korzeniowy. Idąc nim można podziwiać masywne korzenie starych drzew wijące się na jego zboczach.

Kazimierz Dolny to urokliwe miejsce dla każdego, kto jest wrażliwy na piękno. W tym miejscu stykają się ze sobą długa historia i cudowna natura. Jeśli lubisz zwiedzać - będziesz miał co! Jeśli lubisz relaksować się przy dobrym winie, czy kawie – na pewno znajdziesz pełno odpowiednich knajpek! Jeśli lubisz spacerować – jest tu mnóstwo ciekawych szlaków!
Niezbędny będzie też aparat fotograficzny, bo nigdzie tak jak właśnie w Kazimierzu nie ma tylu pięknych momentów do uwiecznienia.
Licencja: Creative Commons
1 Ocena