Powieki wraz z wiekiem opadają coraz mocniej, ich skóra wiotczeje, jest jej zbyt dużo. W efekcie osoba, której dotknęła ta przypadłość, wygląda na stale zmęczoną i zdecydowanie starszą niż w rzeczywistości. Nie jest to zresztą problem tylko estetyczny. Opadające powieki ograniczają pole widzenia i z czasem może dojść do pogorszenia wzroku. Rozwiązaniem jest blepharoplastyka – plastyka powiek górnych lub/i dolnych, która polega na usunięciu nadmiaru skóry i „worków” tłuszczowych pod oczami. W niektórych przypadkach usuwa się również części powiększonego mięśnia okrężnego oka. Efektem zabiegu jest poprawa wyglądu oczu przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego kształtu powiek.
Dla kogo?
Jest kilka przypadłości, które są dla lekarza wskazaniem do zabiegu: ptoza (opadanie powieki górnej), nadmiar tłuszczu w górnej powiece, nadmiar skóry oraz silna rozbudowa części mięśni oka okrężnego. Najczęściej do zabiegu przystępują osoby po 35 roku życia, ale zdarzają się młodsze z wadami wrodzonymi.
Przed zabiegiem
Wybór chirurga to bardzo ważny element w podjęciu decyzji o przeprowadzeniu zabiegu. Musi mieć bardzo duże doświadczenie i umiejętności. Należy z nim skonsultować wszystkie informacje na temat swojego stanu zdrowia, również psychicznego, alergii, przyjmowanych leków, przebytych chorobach. Lekarz powinien przeprowadzić dokładną analizę oczu oraz powiek, a następnie poinformować o możliwych efektach niepożądanych. Ważną informacją jest to, że NFZ nie refunduje kosztów operacji, chyba że przedstawi się wyraźny dowód na to, że defekt ingeruje w pole widzenia.
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo może również zostać podany dożylnie lub doustnie środek uspokajający. W trakcie operacji pacjent pozostaje świadomy, ale raczej spokojny. Zabieg trwa od 1,5 do 3 godzin. Powieki górne są lekko nacinane w swoich naturalnych załamaniach, a powieki dolne 2 mm poniżej rzęs, w obrębie naturalnych zmarszczek. Usuwa się przy tym nadmiar tłuszczu lub skóry, a następnie powieki zszywane są rozpuszczalnymi szwami lub szwem ciągłym, usuwanym po 7 dniach.
Po zabiegu
Po przeprowadzonym zabiegu można spokojnie iść do domu, należy tylko przez kilka dni leżeć z uniesioną głową i robić zimne okładów. Powieki mogą być tkliwe i obrzęknięte przez jakiś czas, nawet do miesiąca. Po zabiegu nie należy nosić szkieł kontaktowych prze 2 tygodnie, podnosić ciężarów, palić papierosów oraz unikać jakiejkolwiek aktywności. Warto zaopatrzyć się też w duże słoneczne okulary, bo oczy będą nadwrażliwe na działanie czynników zewnętrznych.
Powikłania
Blepharoplastyka jest zabiegiem raczej bezpiecznym i niepowodujących komplikacji, niemniej jak przy każdej ingerencji w ciało może dojść do pewnych komplikacji.
- komplikacje łagodne: nadmierne łzawienie, tkliwość, obrzęki, asymetryczne bliznowacenie, niewyraźne widzenie przez kilka dni.
- komplikacje poważne: zakażenia, reakcje alergiczne, trudność z zamykaniem oczu, krwawienia, wywinięcie dolnej powieki na zewnątrz (wymaga ingerencji chirurga).
Przeciwwskazania
- jaskra,
- cukrzyca,
- zespół suchego oka,
- choroby tarczycy,
- nadciśnienie,
- zaburzenia krążenia,
- odwarstwienie siatkówki,
- choroby naczyniowo-sercowe.