W tym sezonie wyraźnie można zauważyć wzrost zainteresowania motywem groszków na ubraniach, dodatkach, butach - krótko mówiąc wszędzie, gdzie się da! Skąd wzięły się groszki, grochy, kropki albo, jak nazywają je Anglicy – polka dots? Otóż sam wzór jest bardzo stary, towarzyszy ludzkości ...

Data dodania: 2007-10-31

Wyświetleń: 3610

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W tym sezonie wyraźnie można zauważyć wzrost zainteresowania motywem groszków na ubraniach, dodatkach, butach - krótko mówiąc wszędzie, gdzie się da!

Skąd wzięły się groszki, grochy, kropki albo, jak nazywają je Anglicy – polka dots?

Otóż sam wzór jest bardzo stary, towarzyszy ludzkości od czasów antyku, ale na dobre zawitał do mody w XIX wieku w Wielkiej Brytanii.

Właśnie wtedy w Anglii najbardziej popularną muzyką była polka. Jak nietrudno się domyślić, nazwa została przeniesiona automatycznie z najbardziej popularnej muzyki na najbardziej popularny wzór. Nie należy się jednak doszukiwać żadnych powiązań między polką, a modnymi groszkami.

Groszki można dzisiaj znowu, jak w latach 50, czy 60 zobaczyć niemal wszędzie. Jest to motyw kojarzący się często z dziecięcymi ubraniami, czy zabawkami, prawdopodobnie przez to, że groszki zapraszają nas do wizualnej zabawy.

Mogą być w różnych zestawieniach kolorystycznych, czarne na białym tle – to te, które są najbardziej eleganckie i mieszczą się w poczuciu klasycznego piękna, ale są i te bardziej rozbrykane – czerwone na białym tle, białe na różowym, kremowe na brązowym, białe na czerwonym i tak dalej, można by wymieniać prawdopodobnie bez końca!


Licencja: Creative Commons
0 Ocena