W dzisiejszych czasach tempo naszego życia jest tak duże, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego przewożenia towarów. Dla pracodawców najważniejsze są koszty, czyli wykorzystanie jak największej przestrzeni na  towar za jak najmniejszy koszt przewozu, nie zważając na obowiązujące przepisy i przyjęte zasady.

Data dodania: 2011-11-21

Wyświetleń: 1169

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

misja+Afgan+2+249

misja+afgan+9+002

CIMG0938

Zdj%25C4%2599cie202

Kierowca godząc się na wykonanie takiego przewozu bierze na siebie odpowiedzialność za przewożony ładunek. Mistrzami załadunku i wykorzystania przestrzeni są mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Wiąże się to z dużymi kosztami paliwa i słabo rozwiniętą infrastrukturą drogową oraz przestarzałymi i  zdezelowanymi samochodami. Zdarza się, że na naszych polskich drogach też można spotkać mistrzów załadunku. Na stronach internetowych jest bardzo wiele takich przykładów.

 

Kierowca samochodu jest odpowiedzialny za załadunek towaru jak i za jego odpowiednie zabezpieczenie. Do bezpiecznego transportu towarów używa się różnego rodzaju mat antypoślizgowych, pasów, łańcuchów, siatek zabezpieczających. Jeżeli zostaną dobrze wykorzystane i założone zgodnie z ich przeznaczeniem, to towar nie powinien się przemieszczać na przestrzeni ładunkowej. Od prawidłowego rozłożenia i zamocowania towaru zależy bezpieczeństwo transportu.

Od paru lat w samochodach osobowych również stosuje się różnego rodzaju systemy zabezpieczania towarów. Stosuje się siatki zabezpieczające, gumy mocujące (tak zwane pająki) oraz przegrody. Coraz większy nacisk kładziony na bezpieczeństwo wymusza na producentach samochodów stosowanie rozwiązań ułatwiających kierowcy zabezpieczyć przewożony towar. Pozostaje nadzieja, że wszystkie rozwiązania techniczne służące bezpiecznemu  przewozowi towarów, będą wykorzystywane przez kierowców.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena